Zamknij

Polka z historycznym sukcesem. Mamy złoty medal ME

Maciej Walasek
31.08.2022 18:03

Monika Soćko wywalczyła złoty medal na szachowych mistrzostwach Europy kobiet w Pradze. Polka zdobyła krążek w ostatniej stoczonej rundzie z Lilit Mkrtchian z Armenii.

Monika Soćko
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/East News

Monika Soćko w ME w szachach była rozstawiona z numerem siódmym. Podczas całego turnieju nie doznała ani jednej porażki. Polka triumfowała w sześciu partiach i zremisowała w pięciu, gromadząc łącznie 8,5 pkt. Medal zapewniła sobie kończąc swoją środową partię jako jedna z pierwszych tego dnia, po ośmiu posunięciach.

O kolejności na podium decydował bezpośredni pojedynek innych kandydatek do końcowego triumfu Gunnay Mammadzadą z Azerbejdżanu z inną reprezentantką Polski Aleksandrą Malcewską. Zakończył się remisem, co oznaczało tytuł dla arcymistrzyni z Zalesia.

Monika Soćko mistrzynią Europy w szachach

Urodzona w Rosji 20-letnia Malcewska, która od 22 maja startuje w biało-czerwonych barwach, jest w gronie pięciu szachistek (także Mammadzada, Ulwija Fatalijewa z Azerbejdżanu, Mkrtchian i Rumunka Irina Bulmaga), które zgromadziły po 8 pkt. O tym, kto zajmie kolejne dwa miejsca na podium zadecyduje dodatkowa punktacja liczona po zakończeniu trwających jeszcze pojedynków ostatniej rundy.

W dotychczasowych 12 startach w ME Soćko zdobyła jeden medal - brązowy w Rijece w 2010 roku. Po 12 latach poprawiła swój najlepszy wynik na europejskim czempionacie.

To trzeci medal dla Polski, a pierwszy złoty, w rozgrywanym od 2000 roku turnieju Starego Kontynentu. Przed rokiem po brąz w rumuńskim Jassy sięgnęła Oliwia Kiołbasa.

W turnieju w stolicy Czech uczestniczyły 123 szachistki z 28 federacji, wśród nich 12 Polek.

loader

RadioZET.pl/PAP