Zamknij

Polak mistrzem Europy w kolarstwie torowym. Historyczny sukces Alana Banaszka

08.10.2021 20:07
Alan Banaszek
fot. pixathlon/Sebastian Wells/REPORTER/East News

Alan Banaszek zwyciężył w finałowym wyścigu w konkurencji omnium na mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym i tym samym sięgnął po złoty medal w tych rozgrywkach. Na welodromie w Grenchen wyprzedził Fabio van den Bossche oraz Matiasa Malmberga.

Alan Banaszek zdobył złoty medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w konkurencji omnium. Na welodromie w szwajcarskim Grenchen wyprzedził Belga Fabio van den Bossche oraz Duńczyka Matiasa Malmberga.

Na omnium składają się cztery wyścigi: scratch, tempo, eliminacyjny i punktowy. 23-letni Polak zapewnił sobie zwycięstwo w ostatnim z nich, awansując w klasyfikacji z trzeciego na pierwsze miejsce.

Polak mistrzem Europy w kolarstwie torowym. Historyczny sukces Alana Banaszka

Alan Banaszek jest bratankiem byłego prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Dariusza Banaszka. To drugi w jego karierze złoty medal torowych mistrzostw Europy. W 2017 roku w Berlinie triumfował w wyścigu punktowym.

W Grenchen Polacy zdobyli do tej pory cztery medale. W poprzednich dniach trzy brązowe wywalczyli: Daria Pikulik w scratchu, drużyna sprinterów oraz Patryk Rajkowski na 1 km ze startu zatrzymanego.

RadioZET.pl/PAP