Polacy zdobyli 158 medali podczas MŚ w siłowaniu na rękę

09.12.2019 09:30
MŚ w siłowaniu na rękę

Reprezentanci Polski zdobyli 158 medali, w tym 63 złote, 53 srebrne i 42 brązowe, w mistrzostwach świata amatorów w siłowaniu na ręce. W Rumi (pomorskie) walczyło ponad 800 zawodniczek i zawodników z 34 krajów.

W mistrzostwach rywalizacja odbywała się w kilkunastu kategoriach wagowych i wiekowych, zarówno na prawą jak i lewą rękę, także wśród niepełnosprawnych. Licząca 116 osób reprezentacja gospodarzy zdobyła 158 medali, w tym 63 z najcenniejszego kruszcu.

Marlena Wawrzyniak z czterema złotymi medalami

Cztery mistrzowskie tytuły wywalczyła Marlena Wawrzyniak. Zawodniczka Arm Fanatic Sport Grudziądz okazała się najlepsza na prawą oraz lewą rękę, zarówno wśród seniorek jak i mastersów.

Z biało-czerwonych najczęściej na podium stawali juniorzy – 73 razy, z czego 26 na jego najwyższym stopniu. Ponadto zajęli 25 drugich i 22 trzecie lokaty. Z kolei dorobek niepełnosprawnych to 35 krążków (14–13–8).

W Rumi odbył się także tradycyjny turniej zawodowców Złoty Tur World Cup. Kontuzja wyeliminowała z udziału w tych zawodach Wawrzyniak, a pod nieobecność liderki polskiej drużyny najlepiej wypadł Sławomir Malas.

Siłacz z Grudziądza uplasował się na drugich pozycjach w kategorii do 70 kg na prawą i lewą rękę. W finałach musiał uznać wyższość faworyzowanego Litwina Mindaugasa Tarasaitisa. Druga w wadze do 57 kg na prawą rękę była Małgorzata Ostrowska (Spartan Armwrestling Club Strzegom).

Triumf ważącego 180 kg Lewana Saginaszwiliego

Zwieńczeniem imprezy był zorganizowany przez Professional Armwrestling League turniej Vendetta Top 8 w kategorii open na prawą rękę. Eliminacje przeprowadzono w Chinach i Malezji, a finałowe trwające sześć rund walki o konkretne miejsca odbyły się w Rumi.

Triumfował potężny, bo ważący 180 kg Gruzin Lewan Saginaszwili, który w decydującym pojedynku pokonał Rosjanina Witalija Laletina. Polak Aleks Kurdecha po zwycięstwie nad Ukraińcem Rustamem Babajewem zajął siódmą lokatę.