Szef MKOl-u na pogrzebie Ireny Szewińskiej: "Była wzorem dla wszystkich"

Krzysztof Sobczak
05.07.2018 17:00
Thomas Bach na pogrzebie Ireny Szewińskiej
fot. PAP/EPA

- Odejście Ireny Szewińskiej to wielka strata dla całej rodziny olimpijskiej - powiedział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach w czasie uroczystości pogrzebowych wybitnej lekkoatletki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Każdy, kto był świadkiem jej występów sportowych widział, w jakim stylu osiąga sukcesy, widział, że towarzyszy temu nieodparta elegancja. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Ireną jako przyjaciółką, zetknęli się z jej wielkim ciepłem i serdecznością - mówił Bach.

Wskazał, że Szewińska całe życie poświęciła sportowi. - Była wzorem dla wszystkich i we wszystkim, a jednocześnie była niesamowicie skromna. Właśnie dlatego była inspiracją dla lekkoatletów i kobiet na całym świecie - zauważył szef ruchu olimpijskiego.

Pogrzeb Ireny Szewińskiej

Minister sportu i turystyki Witold Bańka wspomniał, że powiedzieć o Szewińskiej "wybitna" to za mało. - Była najwybitniejszą polską sportsmenką, pierwszą damą polskiego sportu, naszą sportową matką" - podkreślił.

W uroczystościach biorą także udział m.in. para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Wcześniej odbyła się msza święta pogrzebowa. - W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia - zaznaczył prezydent Duda w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie i dodał, że Szewińska była "Królową królowej sportu".

Korzeniowski, Majewski i Włodarczyk na pogrzebie Szewińskiej

Wybitną lekkoatletkę, a ostatnio wiceprezesa PKOl, członkinię MKOl żegnali też wybitni polscy sportowcy, jak m.in. Władysław Kozakiewicz, Edward Skorek, Włodzimierz Lubański, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski czy Anita Włodarczyk oraz tłumy kibiców i warszawiaków.

Szewińska, najbardziej utytułowany polski sportowiec w historii, spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb miał charakter uroczystości państwowej; odbywał się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, z salwą honorową.

Była siedmiokrotną medalistką olimpijską, rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. Zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie w wieku 72 lat.

Irena Szewińska, czyli królowa polskiego sportu. Kim była? Co osiągnęła?

RadioZET.pl/PAP/KS