Zamknij

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ireny Szewińskiej z udziałem pary prezydenckiej [ZDJĘCIA]

Andreas Nicolaides
05.07.2018 13:22
pogrzeb Ireny Szewińskiej
fot. PAP/EPA

Mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłej w miniony piątek Ireny Szewińskiej. Bierze w niej udział para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Obecni są też m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe, a także delegacje kilku europejskich komitetów olimpijskich.

Nabożeństwo koncelebrują delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk i kapelan sportowców, członek zarządu PKOl ks. Edward Pleń.

Irena Szewińska, czyli królowa polskiego sportu. Kim była? Co osiągnęła?

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w katedrze, we mszy św. uczestniczą tylko członkowie rodziny zmarłej, goście specjalni z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele rodziny olimpijskiej.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów.

Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ceremonia pogrzebowa, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpocznie się o godz. 14.45.

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe), wiceprezes PKOl i członkini MKOl zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie. Miała 72 lata. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

RadioZET.pl/PAP/AN