Dwukrotny medalista MŚ w pływaniu zawieszony za doping

Andreas Nicolaides
29.03.2019 16:35
pływanie
fot. PAP/EPA

Pływak Hiromasa Fujimori, który w grudniu zdobył dwa brązowe medale mistrzostw świata na krótkim basenie, został zawieszony za doping - poinformowała japońska federacja. Test, który wykrył stosowanie niedozwolonych środków, wykonano podczas tej imprezy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Japońska federacja zapewniła, że 27-letni zawodnik został ukarany zaraz po tym, jak przeprowadzone u niego badanie wykazało, że przyjął efedrynę. Próbka B potwierdziła obecność zabronionej substancji w jego organizmie.

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) ma teraz ustalić długość dyskwalifikacji Fujimoriego. Pływak nie przyznaje się do winy.

Podczas MŚ w Hangzhou stanął na najniższym stopniu podium w rywalizacji na 100 i 200 m stylem zmiennym. W drugiej z tych konkurencji siódme miejsce zajął wówczas Jan Świtkowski. Azjata na 200 m st. zmiennym zajął też czwarte miejsce podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

W związku z zawieszeniem przez rodzimą federację nie wystąpi w kwietniowych mistrzostwach kraju, które będą też kwalifikacjami do lipcowych mistrzostw globu.

To drugi w ostatnich latach skandal dopingowy z czołowym japońskim pływakiem w roli głównej. W marcu 2018 roku przyłapany został Junya Koga. Złoty medalista MŚ na 100 m st. grzbietowym z 2009 roku w listopadzie złożył apelację do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

RadioZET.pl/PAP/AN