Zamknij

Piotr Michalski mistrzem Europy w łyżwiarstwie szybkim. Wygrana o 0,01 s

09.01.2022 18:09
Piotr Michalski mistrzem Europy w łyżwiarstwie szybkim
fot. PAP/EPA

Piotr Michalski zdobył złoty medal mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim w biegu na 500 m w Heerenveen. 27-letni Polak zdobywcę srebrnego krążka - reprezentanta gospodarzy Merijna Scheperkampa - wyprzedził zaledwie o 0,01 s. Trzeci był kolejny z Holendrów Dai Dai N'tab.

Dla Piotra Michalskiego to pierwszy medal ME na dystansach w rywalizacji indywidualnej, a łącznie trzeci. Zarówno cztery lata temu, jak i w sobotę zdobył brąz w sprincie drużynowym.

Marek Kania zajął ósme miejsce - z czasem gorszym od kolegi z kadry o 0,47, a Damian Żurek uplasował się na 12. pozycji ze stratą 0,70.

ME 2022: WYNIKI biegu na 500 m mężczyzn

Pochodzący z Sanoka panczenista już od jakiegoś czasu sygnalizował dobrą formę. Na początku grudnia podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City ustanowił rekord Polski na 500 m oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym. Teraz w Heerenveen również startował na 1000 m - zajął szóste miejsce.

Walkę o medale w tej konkurencji innym zawodnikom ułatwiła nieco nieobecność kilku rosyjskich sprinterów. Z powodu pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa zrezygnować z występu musieli m.in. rekordzista świata na 500 m Paweł Kuliżnikow i Artiom Ariefiejew, którzy byli wymieniani w gronie faworytów.

To też trzeci krążek biało-czerwonych podczas kończącej się w niedzielę imprezy w Heerenveen. Wcześniej wywalczyli dwa - złoty kobiet i brązowy mężczyzn, oba w sprinterskich wyścigach drużynowych.

Wyniki biegu na 500 m mężczyzn ME

1. Piotr Michalski (Polska)              34,60
2. Merijn Scheperkamp (Holandia)   strata 0,01
3. Dai Dai N'tab (Holandia)               0,16
...
8. Marek Kania (Polska)                   0,47
12. Damian Żurek (Polska)                  0,70

RadioZET.pl/PAP, an, sab