Zamknij

Były zawodnik NFL zastrzelił pięć osób, w tym dwoje dzieci

09.04.2021 09:14
Phillip Adams, były zawodnik NFL, zastrzelił pięć osoób
fot. PAP/EPA

Phillip Adams, były zawodnik ligi NFL, zastrzelił w środę w Rock Hill pięć osób, w tym dwoje dzieci w wieku 5 i 9 lat, po czym popełnił samobójstwo. Wśród ofiar jest ceniony w Karolinie Południowej lekarz, dr Robert Lesslie.

  • Phillip Adams, były zawodnik NFL, zastrzelił pięć osób, po czym popełnił samobójstwo
  • Jedną z ofiar 33-latka jest ceniony lekarz z Karoliny Południowej dr Robert Lesslie
  • W strzelaninie zginęło także m.in. dwoje wnucząt doktora, 9-letnia Adah i 5-letni Noah, oraz jego żona Barbara

Phillip Adams w latach 2010-2015 rozegrał 78 meczów w National Football League (NFL), ale w żadnym klubie nie zagrzał na dłużej miejsca. Występował na pozycji tylnego obrońcy (cornerback) w sześciu drużynach, w tym m.in. New England Patriots, Seattle Seahawks czy Atlanta Falcons. W środę w Rock Hill w stanie Karolina Południowa rozegrała się tragedia, która zakończyła życie sześciu osób, w tym także futbolisty.

33-latek wtargnął do jednego z domów i rozpętał piekło. W środku oddał ok. 20 strzałów i zabił cztery osoby: 70-letniego cenionego doktora Roberta Lessliego, jego młodszą o rok żonę Barbarę oraz dwoje ich wnucząt, 9-letnią Adah i 5-letniego Noah. Piątą ofiarę śmiertelną znaleziono przed domem - był nim pracownik rodziny 38-letni James Lewis. Szósta osoba trafiła do szpitala z „poważnymi ranami postrzałowymi”.

Phillip Adams popełnił samobójstwo

Po zbiorowym mordzie - jak informuje USA Today - Adams wrócił do położonego nieopodal miejsca tragedii domu swoich rodziców. Po negocjacjach funkcjonariusze wyprowadzili jego niepełnosprawną matkę. Futbolista został w środku i popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

- To tragiczna, tragiczna sytuacja. (…) Nikt z nas nie może zrozumieć, dlaczego to się stało – mówił na konferencji rzecznik biura szeryfa Trent Faris.

Faris informował w czwartek rano, że zastępcy szeryfa zostali wezwani w sprawie zabójstwa dzień wcześniej ok. godz. 16.45 lokalnego czasu. Spędzili wiele godzin na poszukiwaniu podejrzanego.

- Znaleźliśmy osobę, którą uważamy za odpowiedzialną za zabójstwa i to wszystko, co mogę powiedzieć o podejrzanym. […] Nie ma powodu, aby wierzyć, że ktoś inny był w to zamieszany – ocenił rzecznik biura szeryfa.

Phillip Adams - dlaczego zabił?

Nie jest jasne, co właściwie pchnęło Phillipa Adamsa do tak dramatycznego kroku. Wiadomo, że nie doszedł do pełni sprawności po licznych kontuzjach, w tym kostki, i był pacjentem Roberta Lessliego. Jego siostra Lauren Adams zdradziła w rozmowie z USA Today, że 33-latek był osobą otwartą, ale jego zachowanie diametralnie się zmieniło kilka lat temu.

- Jego zdrowie psychiczne się pogorszyło, było z nim naprawdę źle. Zauważyliśmy symptomy choroby psychicznej. To nie była ta sama osoba, którą znaliśmy wcześniej - tłumaczyła.

Ponadto Adams miał żal do ligi NFL, że utrudnia mu dochodzenie swoich roszczeń w związku z orzeczoną niepełnosprawnością.

Jego były klubowy kolega Kevin Smith dodał, że Phillip Adams był zakładnikiem własnej dumy i ambicji. - To była broń obosieczna. Z jednej strony ciężka praca go napędzała, z drugiej działała przeciwko niemu, bo nie mógł robić tego, co kocha - wyjaśniał.

Nie ma dowodów, by Adams działa z pobudek rasistowskich.

Kim był Dr Robert Lesslie, jedna z ofiar strzelaniny?

Dr Lesslie założył w okolicy dwa ośrodki opieki. Był autorem cotygodniowego komentarza medycznego dla „Charlotte Observer”. Napisał także książkę „Anioły na ostrym dyżurze”, w oparciu o „inspirujące prawdziwe historie”, gdy pracował na pogotowiu.

„Wiem bez wątpienia, że życie jest kruche. (…) Zrozumiałem, że pokora może być największą cnotą. Jestem przekonany, że musimy poświęcić trochę czasu, aby powiedzieć o tym, co głęboko czujemy, ludziom, na których nam zależy” – pisał lekarz.

Po tragedii jego rodzina wydała oświadczenie, w którym wyraziła żal, ale jednocześnie wybaczyła sprawcy. "Chociaż wiemy, że nie znajdziemy zadowalającej odpowiedzi na pytanie »dlaczego«, jesteśmy pewni jednego: nie smucimy się jak osoby bez nadziei. Nasza nadzieja opiera się na obietnicy Jezusa. Ogarnia nas pokój, który przewyższa niezrozumienie. Nasze myśli skłaniają się ku przebaczeniu i pokojowi. W stronę miłości i więzi. Ku świętowaniu i jedności" - napisano.

Rock Hill to miasto w północnej Karolinie Południowej, około 40 kilometrów na południowy zachód od Charlotte w Karolinie Północnej.

RadioZET.pl/PAP/USA Today