Zamknij

Patrick Sercu nie żyje. Świat kolarstwa pogrążony w żałobie

Maciej Walasek
20.04.2019 09:54
Patrick Sercu nie żyje. Świat kolarstwa pogrążony w żałobie
fot. Twitter

Patrick Sercu nie żyje. Mistrz olimpijski w kolarstwie torowym na jeden kilometr z Tokio w 1964 roku Belg Patrick Sercu zmarł w Wielki Piątek w wieku 74 lat. Wcześniej jego syn Christophe poinformował w oświadczeniu o pogarszającym się stanie zdrowia ojca w ostatnich tygodniach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku    

Patrick Sercu nie żyje. Od lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W ostatnim czasie jego stan się pogorszył.

- Patrick był fantastycznym mężczyzną i bardzo dobrym człowiekiem. Był moim przyjacielem od momentu, kiedy miałem szesnaście albo siedemnaście lat. To dla mnie wielka strata - powiedział Eddie Merckx.

Długą karierę sportową Sercu zakończył w 1983 roku. W jej trakcie wygrał m.in. 13 etapów Giro d’Italia i sześć etapów Tour de France. Trzy razy zdobył tytuł mistrza świata w kolarstwie torowym - po raz pierwszy w 1963 roku, w wieku 19 lat, w rywalizacji amatorów. Kolejne (1967 i 1969) zdobył w mistrzostwach zawodowców.

Zobacz także

Po przejściu na sportową emeryturę pełnił funkcję dyrektora torowej sześciodniówki w Gandawie, w której sam triumfował jedenaście razy.

RadioZET.pl/PAP/MW