Paraolimpiada 2018: wyniki, ile medali zdobyli Polacy?

Weronika Domoradzka
14.03.2018 09:32
Paraolimpiada 2018: wyniki, ile medali zdobyli Polacy?

Paraolimpiada 2018, inaczej igrzyska paraolimpijskie to drugie pod względem wielkości zawody sportowe przeprowadzane w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami zarówno fizycznymi, jak i intelektualnymi. Jakie są wyniki Paraolimpiady 2018? Ile medali zdobyli Polacy? 

Igrzyska paraolimpijskie 2018 rozpoczęte! Paraolimpiada odbywa się co cztery lata i wypada zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich. Paraolimpiada organizowana jest przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Zawody odbywają się zarówno latem, jak i zimą. Wspomniany Komitet ustanowił sześć kategorii niepełnosprawności - amputacja, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niewidomi oraz Les Autres (sportowcy z niepełnosprawnością fizyczną, która ściśle nie wchodzi w ramach jednej z pięciu wyżej wymienionych kategorii). 

Igrzyska paraolimpijskie 2018: wyniki

- Iweta Faron (biathlon): 15. miejsce

- Witold Skupień (bieg narciarski na 20 km): 5. miejsce

- Igor Sikorski (alpejski supergigant, mężczyźni siedzący): 10. miejsce

- Łukasz Kubica (narciarstwo): 16. miejsce

- Igor Sikorski (slalom gigant, zawodnicy siedzący): 3 miejsce

- Maciej Krężel (supergigant, mężczyźni niewidomi i niedowidzący): 12 miejsce

Iweta Faron zajęła ostatnie miejsce w biathlonowym sprincie na 6 km. Zawodniczce tuż przed startem zepsuł się karabin, który był specjalnie przystosowany do jej niepełnosprawności. Polka mogła zrezygnować z zawodów, jednak pożyczyła karabin od kolegi z reprezentacji, Kamila Rośka i wystartowała. Niestety nasza reprezentantka dobiegła na metę jako ostatnia. Witold Skupień w biegu narciarskim na 20 km zajął piąte miejsce. Igor Sikorski natomiast uplasował się na 10. miejscu w alpejskim supergigancie mężczyzn w pozycji siedzącej. 

9 marca wystartowały XXII zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pjongczangu. Rywalizacja potrwa do 18 marca. Wyniki paraolimpiady 2018 zostaną zamieszczone w tym artykule. Przypominamy, że w historii zdobyliśmy już 44 krążki zimowych igrzysk paraolimpijskich, w tym 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych.

Paraolimpiada 2018: skład polskiej reprezentacji

W tym roku w Igrzyskach paraolimpijskich weźmie udział rekordowa liczba sportowców - 570 zawodników z 49 krajów. Poniżej przedstawiamy skład naszej polskiej reprezentacji:

- Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa),

- Piotr Garbowski (Przemyski Klub Podkarpacie),

- Kamil Rosiek (ZSON Start Nowy Sącz),

- Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa),

- Maciej Krężel (WSSiRN Start Katowice),

- Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała),

- Łukasz Kubica (Start Bielsko-Biała),

- Wojciech Taraba (Beskidzkie Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji Start Bielsko-Biała).

Cztery lata temu podczas igrzysk w Soczi nikomu z naszej ośmioosobowej reprezentacji nie udało się stanąć na podium. Jak będzie tym razem? Trzymamy kciuki za polską reprezentację!

RadioZET.pl/JW