Paradował z literą "Z" na koszulce. Rosjanin wreszcie ukarany

18.05.2022 13:56
Iwan Kuliak

Iwan Kuliak, który w marcu zajął trzecie miejsce w zawodach gimnastycznych Pucharu Świata w Dausze, a na podium zjawił się w koszulce z naklejoną literą "Z", wspierającą atak Rosji na Ukrainę, nareszcie został ukarany. FIG podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji Rosjanina.

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji rosyjskiego gimnastyka Iwana Kuliaka, który podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata w Dausze otwarcie wsparł bestialski atak Rosji na Ukrainę.

W marcu 20-letni Kuliak zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych podczas weekendowych zawodów PŚ w Dausze. Stojąc na podium obok zwycięzcy, Ukraińca Ilji Kowtuna, w miejscu stroju, gdzie zwykle znajduje się godło kraju, miał naklejoną literę "Z", widniejącą także na wojskowym sprzęcie rosyjskiej armii, która toczy wojnę z Ukrainą.

Iwan Kuliak nareszcie ukarany przez FIG

"Rosjanin Kuliak naruszył statut FIG, kodeks dyscypliny FIG, kodeks etyki FIG oraz regulamin techniczny FIG, kiedy podczas dekoracji w Dausze miał na swoim podkoszulku literę «Z»" - napisano w oficjalnym oświadczeniu FIG. "Została podjęta decyzja o zawieszeniu zawodnika na rok - w tym czasie nie będzie on mógł uczestniczyć w żadnych imprezach sankcjonowanych przez FIG lub zawodach organizowanych przez stowarzyszoną federację członkowską FIG".

Rosjanin został pozbawiony także wywalczonego w Katarze brązowego medalu i będzie musiał zwrócić nagrodę pieniężną w wysokości 500 franków szwajcarskich. Po ogłoszeniu decyzji Kuliak powiedział jednak, że nie żałuje swojego zachowania. Ma 21 dni na odwołanie się od decyzji.

FIG przypomniał w oświadczeniu, że wydał zakaz rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału we wszystkich oficjalnych zawodach. "Aktualny zakaz obowiązuje Kuliaka do 17 maja 2023 roku. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, będzie przedłużany" - dodała FIG.