Zamknij

Polski Związek Szermierczy odpowiada na zarzuty Aleksandry Sochy [OŚWIADCZENIE]

Krzysztof Sobczak
07.03.2019 16:29
PZSzerm wydał oświadczenie ws. zarzutów Aleksandry Sochy
fot. PIOTR PIWOWARSKI/East News

Zarząd Polskiego Związku Szermierczego wydał oświadczenie w związku z oskarżeniami czterokrotnej olimpijki Aleksandry Shelton (Sochy). "Zarzuty skierowane pod naszym adresem są nie tylko nieprawdziwe, ale dodatkowo poddają w wątpliwość uczciwość i zaangażowanie władz PZSzerm" - czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Aleksandra Shelton na początku lutego poinformowała, że została przyjęta do reprezentacji Stanów Zjednoczonych, jednocześnie zrzekając się występów pod flagą Polski. W rozmowie z Markiem Bobakowskim z WP Sportowych Faktów oskarżyła Polski Związek Szermierczy o brak wsparcia po urodzeniu dziecka i wymuszenie wypłaty odszkodowania w wysokości 43 tysięcy euro (ok 185 tys. zł).

- Byłam już dla nich za stara i tak naprawdę chyba nigdy wystarczająco dobra. Dalsza współpraca nie miała sensu - mówiła rozżalona szablistka.

Jeszcze przed wydaniem oficjalnego oświadczenia, prezes PZSzerm Adam Konopka przyznał w rozmowie ze sport.pl, że jest zdumiony tak ostrym i niczym nieuzasadnionym atakiem Aleksandry Shelton. - Bardzo łatwo będzie mi udowodnić, że ona po prostu kłamie - powiedział. Dodał, że związek rozważa skierowanie sprawy do sądu.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Prezes wyjaśnił ponadto, że kwotę 185 tysięcy złotych zwrócił zawodnicze, bo choć w takich przypadkach stosowana jest forma zadośćuczynienia, to nie dotyczy ona danego sportowca, lecz spraw pomiędzy federacją polską i amerykańską.

Oświadczenie PZSzerm w związku z oskarżeniami Aleksandry Sochy

Polski Związek Szermierczy nie pozostał bierny na zarzuty oraz rosnące zainteresowanie mediów i wydał oświadczenie. Poniżej prezentujemy pełną jego treść.

"Zarząd Polskiego Związku Szermierczego wyraża stanowczy sprzeciw wobec bezpodstawnych oskarżeń Pani Aleksandry Shelton prezentowanych w mediach. Zarzuty skierowane pod naszym adresem są nie tylko nieprawdziwe, ale dodatkowo poddają w wątpliwość uczciwość i zaangażowanie władz Polskiego Związku Szermierczego.

Nie znamy rzeczywistych intencji i powodów, dla których Pani Aleksandra Shelton, zasłużona w przeszłości dla polskiej szermierki zawodniczka i medalistka wielu imprez, podejmuje taką działalność, tym bardziej, że PZS od lat udzielał pomocy zawodniczce, w tym również wtedy, gdy wznowiła ona treningi i starty w zawodach po urlopie macierzyńskim.

Jednocześnie informujemy, że wobec rosnącej skali emocji, dezinformacji, narastającej liczby publikacji przygotowujemy pełne i rzetelne zestawienie faktów w sprawie, przepisów obowiązujących w sporcie, w szczególności zasad zmiany barw narodowych oraz kompetencji poszczególnych organów, które zostanie niezwłocznie opublikowane.

Wzywamy do zaprzestania naruszania naszych dóbr osobistych, dobrego imienia Związku i członków Zarządu jednocześnie informując o podjęciu w tej przykrej dla środowiska sprawie właściwych kroków prawnych wobec wszystkich, którzy dopuszczają się naruszenia przepisów polskiego prawa".

RadioZET.pl/PZSzerm/KS