Zamknij

PKOl podziela stanowisko MKOl-u. Chce wykluczenia sportowców z Rosji

01.03.2022 21:48

Polski Związek Olimpijski podziela stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w kwestii wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowej rywalizacji. - Tylko wspólne, twarde i jednomyślne stanowisko ma moc oddziaływania - mówi prezes Andrzej Kraśnicki.

PKOl podziela stanowisko MKOl-u
fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w poniedziałkowym oświadczeniu zarekomendował, by sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji przynajmniej do czasu zakończenia wojny w Ukrainie, którą sześć dni temu wypowiedział swojemu sąsiadowi Władimir Putin. Jeśli to nie jest możliwe, sugerowano, by pozbawić ich możliwości używania symboli narodowych, flagi i hymnu. Tak właśnie postąpiły tenisowe organizacje - ITF, WTA i ATP oraz Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).

We wtorek prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki poparł stanowisko MKOl-u i w oświadczeniu przekazał, że będzie domagał się zawieszenia Rosjan i Białorusinów.

Oświadczenie PKOl ws. wojny w Ukrainie

– W sytuacji okrutnej agresji wojsk rosyjskich, prowadzonej również z terytorium Białorusi, na niepodległą Ukrainę, sport nie może być obojętny. Tylko wspólne, twarde i jednomyślne stanowisko ma moc oddziaływania. Pokój, solidarność, poszanowanie praw człowieka to wartości nadrzędne w Ruchu Olimpijskim i sporcie. Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest jednoznaczne – rosyjscy i białoruscy sportowcy oraz ich sztaby nie powinni brać udziału w międzynarodowych zawodach sportowych. Taką decyzję przedstawiłem na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) – powiedział prezes Andrzej Kraśnicki, cytowany w komunikacie PKOl.

"Tematem spotkania władz EOC był udział reprezentacji Rosji i Białorusi w zbliżającym się XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOWF) w Vuokatti (Finlandia), który odbędzie się w dniach 20-25 marca 2022" - przypomniano.

Z powodu wojny w Ukrainie rosyjscy (i niekiedy białoruscy) sportowcy zostali wykluczeni m.in. przez: FIFA, UEFA, FIS, FIVB, CEV, FILA czy ISU.

RadioZET.pl/PKOl