Zamknij

PGE Narodowy wspiera Białoruś. Na elewacji pojawi się specjalny napis

12.09.2020 19:30
PGE Narodowy wspiera Białoruś
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W dniach 12-13 września na elewacji Stadionu Narodowego pojawi się napis "Solidarni z Białorusią" - poinformował w sobotę PGE Narodowy. W ten sposób obiekt przyłączy się do ogólnoświatowej akcji #LightForBelarus.

Jak przekazał PGE akcja jest gestem solidarności dla Białorusinów, upominających się o demokrację i wolność.

- W Polsce i na świecie z niepokojem, zrozumieniem i empatią obserwujemy rozwój wydarzeń na Białorusi, które mają miejsce po ostatnich wyborach prezydenckich w tym państwie. Aby wesprzeć pokojowo demonstrujących mieszkańców tego kraju Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury zainicjowały wydarzenie #LightForBelarus - podaje na swojej stronie PGE Narodowy.

PGE Narodowy: Zmiana na elewacji stadionu

W ramach akcji rozświetlone w narodowe barwy historycznej flagi Białorusi zostaną budynki instytucji kultury oraz inne obiekty publiczne. Instytucje, które nie mają możliwości iluminacji obiektu oraz indywidualnych uczestników zachęca się do innych symbolicznych gestów, jak np. własnoręczne wykonanie i powieszenie flagi, podświetlenie swojego okna w kolorach białoruskich lub wydrukowanie plakatu.

Z kolei na elewacji PGE Narodowego, który także przyłącza się do akcji, w dniach 12-13 września wyświetlany będzie napis "Solidarni z Białorusią".

- Biało-czerwono-białe barwy od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Manifestacjom i wiecom towarzyszą również teraz. Po raz pierwszy wprowadzone zostały oficjalnie w 1918 roku, a w latach 1991-1995 roku były oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi - pisze PGE Narodowy.

RadioZET.pl/PAP