Zamknij

Przeglądamy projekt rozporządzenia: Zakaz zawodów, m.in. w bieganiu

05.11.2020 15:06
Bieg Niepodległości
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

Zakaz organizacji zawodów w bieganiu i jeździe na rowerze - takie zapisy zawarto w opublikowanym na stronach rządowych projekcie rozporządzenia w sprawie nowych obostrzeń. Nie przewiduje się wprowadzania zakazu rekreacyjnego uprawiania sportu.

Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej przedstawił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały od soboty 7 listopada bądź - w przypadku szkół - od poniedziałku 9 listopada. Mają one związek z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia w czwartek przekazało rekordowe dane - mamy 27 143 nowych potwierdzonych przypadków. Zmarło aż 367 osób, z których 69 na COVID-19 (nie miało chorób współistniejących).

Sport uniknął całkowitego lockdownu. Ten objął m.in. kulturę, zamknięte będą kina i teatry. Oznacza to, że profesjonalne rozgrywki nie zostaną przerwane. Niestety projekt rozporządzenia, który trafił do konsultacji, ugodzi nieco w naszą aktywność fizyczną. Oczywiście, jeśli w takim kształcie wejdzie w życie.

Projekt rozporządzenia: nie będzie zawodów dla biegaczy?

"Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze" - czytamy w projekcie. W innym punkcie zaznaczono, że chodzi przede wszystkim o wydarzenia organizowane przy okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

"Do dnia 24 listopada 2020 r. zakazuje się organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze (wiąże się to z tego rodzaju wydarzeniami organizowanymi i przeprowadzanymi w tym czasie w związku z Narodowym Świętem Niepodległości)" - tak wygląda bardziej szczegółowy zapis.

Zobacz także

Co to oznacza? Jeśli podczas konsultacji nic się nie zmieni, w Warszawie (i w innych miastach) nie odbędzie się organizowany od 1989 roku Bieg Niepodległości. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.

RadioZET.pl/gov.pl