Zamknij

Harmonogram znoszenia obostrzeń w sporcie: Ważne daty - 15 maja, 28 maja

12.05.2021 13:54
Harmonogram znoszenia obostrzeń w sporcie
fot. Jakub Kaminski/East News

Obostrzenia w sporcie - stan na 12 maja. Ważne daty: 15 maja, 29 maja: harmonogram znoszenia obostrzeń w sporcie w maju i czerwcu 2021 roku. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało główne założenia rozporządzenia w kwestii znoszenia obostrzeń w obszarze sportu. Co i kiedy się zmieni? DATA znoszenia obostrzeń w sporcie.

  • Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało główne założenia rozporządzenia w kwestii znoszenia obostrzeń w obszarze sportu
  • 8 maja otwarte zostaną hotele, ale dla sportu niewiele się zmieni
  • Kiedy kolejne luzowanie obostrzeń w sporcie? Najważniejsze daty do 15 i 28 maja - co się zmieni?

Siłownie, baseny i branża fitness jest jedną z najbardziej poszkodowanych w związku z obostrzeniami wprowadzonymi w naszym kraju na czas pandemii COVID-19. Wakacyjne odmrożenie gospodarki (2020 r.) pozwoliło uratować wiele z tych obiektów, a co za tym idzie zachować także miejsca pracy, jednak sytuacja nadal jest trudna. Już 20 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET zapowiadał, że "otwarcie siłowni znajduje się na końcu kolejki luzowania obostrzeń". Jego słowa znalazły potwierdzenie w zaprezentowanym 28 kwietnia na konferencji prasowej harmonogramie znoszenia restrykcji, a później także w opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu.

Pierwsze optymistyczne informacje napłynęły do właścicieli basenów, bowiem te obiekty w ograniczonej formie mogą funkcjonować już od 1 maja. W najbliższą sobotę 8 maja działalność - również w reżimie sanitarnym i pod pewnymi warunkami - mogą wznowić hotele. Na kolejne luzowanie obostrzeń w obszarze sportu będziemy musieli poczekać jeszcze tydzień, do 15 maja - to pierwszy z kluczowych terminów.

Obostrzenia w sporcie - co się zmieni 15 maja?

Ta data będzie ważna przede wszystkim dla zawodowych lig w naszym kraju i dla... UEFA. 15 maja na trybuny wrócą kibice, przy czym będzie musiał zostać zachowany limit wypełnienia maksymalnie 25 procent pojemności obiektu. Za przestrzeganie reguł będzie odpowiadał organizator wydarzenia.

To oznacza, że zaplanowany na 26 maja w Gdańsku finał Ligi Europy Manchester United - Villarreal CF będzie mogło oglądać na żywo 9,5 tysiąca widzów.

Ponadto zostanie zniesiony limit osób mogących uczestniczyć w zajęciach na świeżym powietrzu i - co bardzo ważne - podczas jazdy na rowerze czy na rolkach nie trzeba będzie zasłaniać ust ani nosa. Tego dnia rząd zniesie nakaz noszenia maseczek.

Obostrzenia w sporcie - co się zmieni 28 maja? Ważna data dla siłowni

Branża fitness odetchnie dopiero 28 maja, gdy otwarte zostaną m.in. siłownie przy założeniu 1 os./15 m2. Wszystko to będzie miało jednak charakter warunkowy, bo 5 czerwca ma nastąpić weryfikacja.

Wtedy też na stadion czy halę będzie mogło wejść więcej kibiców - do 50 procent pojemności.

Harmonogram znoszenia obostrzeń może ulec zmianie, jeśli sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie pogorszeniu.

RadioZET.pl/gov.pl