Zamknij

Od 12.02 nowe zasady korzystania z obiektów sportowych

11.02.2021 14:11
Branża fitness
fot. Jakub Kaminski/East News

Lockdown w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki na piątkowej (5.02) konferencji prasowej przedstawił nowe zasady luzowania obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. Od 12 lutego dopuszczona będzie wszelka aktywność sportowa na terenach otwartych, otwarte zostaną także baseny. Niestety wciąż zamknięta pozostaje branża fitness. W czwartej opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

  • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zasady dotyczące funkcjonowania w pandemii COVID-19 w Polsce
  • Rząd postanowił poluzować część obostrzeń i otworzyć się na sport amatorski "na zewnątrz"
  • Od 12 lutego dostępne będą baseny, boiska, korty tenisowe i stoki narciarskie, natomiast zamknięte pozostaną siłownie i centra fitness
  • - To działanie warunkowe na okres dwóch tygodni - powiedział Prezes Rady Ministrów
  • W czwartek opublikowano rozporządzenie

Obostrzenia w Polsce są stopniowo luzowane. Dzienna liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, w związku z czym rząd postanowił nieco ulżyć gospodarce na wielu polach. Od początku lutego otwarte są galerie handlowe, galerie sztuki i muzea, a w połowie miesiąca będziemy mogli pójść do kina czy teatru, a także na basen czy na stok narciarski.

- Otwieramy boiska, korty tenisowe, stoki narciarskie i baseny. Oczywiście reżim sanitarny musi być tam bezwzględnie przestrzegany - powiedział na konferencji prasowej minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - Decydujemy się na otwarcie basenów, ponieważ tam sytuacja z ewentualnym zagrożeniem wirusem jest mniej ryzykowna - choć oczywiście jest to ryzyko - niż w innych zamkniętych miejscach, gdzie uprawiany jest sport - ocenił szef resortu.

- To działanie warunkowe. Po dwóch tygodniach od piątku 12 lutego sprawdzimy, jak zachowa się wirus przy zastosowaniu tych nowych zasad - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Niestety zamknięte pozostają siłownie, centra fitness i ścianki wspinaczkowe dla klientów indywidualnych i amatorów.

Rozporządzenie ws. luzowania obostrzeń 12.02

W czwartek 11 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt noweli rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zapisy potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi premiera i ministra zdrowia.

Nowością jest zwolnienie z odbywania kwarantanny członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów, sędziów, powracających do Polski ze zgrupowań zagranicznych. Ma to pomóc w przygotowaniach do najważniejszych tegorocznych imprez - igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 czy rozpoczynających się już 5 marca w Toruniu halowych mistrzostw Europy.

Lockdown w branży fitness

Branża fitness, obok placówek kulturalnych takich jak kina czy teatry, jest jedną z najbardziej dotkniętych obostrzeniami wynikającymi z pandemii COVID-19. W trakcie pierwszej fali siłownie, centra fitness, ale także baseny czy aquaparki były zamknięte od 14 marca do 5 czerwca 2020 roku. Na wakacje, podczas których odbyły się m.in. wybory prezydenckie i rząd odmrażał gospodarkę, nastąpiło złagodzenie restrykcji i te obiekty mogły funkcjonować w ustalonym reżimie sanitarnym. Taki stan trwał do 17 października. Od tego czasu branża fitness pozostaje "zamrożona" dla klientów indywidualnych, co wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi.

Część przedsiębiorców wbrew rozporządzeniom otworzyło swoje interesy 1 lutego, narażając się na kary. Jednocześnie Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitnessu na połowę bieżącego miesiąca zapowiedział pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem wnioskodawców, lockdown został wprowadzony nielegalnie i jeśli sąd przychyli się do tej argumentacji, składane będą pozwy indywidualne.

RadioZET.pl/PAP