Zamknij

Nowe informacje ws. stanu zdrowia Jakobsena. "Ma wybite wszystkie zęby"

07.08.2020 10:42
Tour de Pologne
fot. SZYMON GRUCHALSKI/AFP/East News

Szef Deceuninck – Quick Step, Patrick Lefevere, przekazał nowe informacje w sprawie stanu zdrowia Fabio Jakobsena po kraksie w pierwszym etapie Tour de Pologne 2020. - Ma złamane kości twarzy, stracił też wszystkie zęby - wyznał dyrektor generalny belgijskiej grupy kolarskiej.

Do środowego wypadku doszło tuż przed metą pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach. Fabio Jakobsen, spychany przez swojego rodaka Dylana Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki i wyłamał je, zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę. Groenewegen został wykluczony z wyścigu i grożą mu sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej. 

W kolejnych godzinach po kraksie dochodziły do nas informacje, że Jakobsen walczy o życie, był reanimowany i doznał urazu głowy. O ile mózg nie doznał żadnych obrażeń, jego twarz została wprost zmasakrowana.

Zobacz także

Nowe informacje ws. stanu zdrowia Jakobsena. "Ma wybite wszystkie zęby"

Operacja kolarza trwała pięć godzin, aż do czwartkowego poranka. Obecnie Holender znajduje się w stanie ciężkim, ale już stabilnym. Dodatkowo znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

- Na szczęście nie stwierdzono obrażeń narządów wewnętrznych, ale ma złamane kości twarzy, stracił też wszystkie zęby - wyznał dyrektor generalny Deceuninck – Quick Step Patrick Lefevere.

W piątek kolarz ma być stopniowo wybudzany. Akcja miała odbyć się w czwartek, jednak lekarze zadecydowali o jej przełożeniu.

Obecnie trwa śledztwo Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która bada wypadek pod kątem nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do trzech lat więzienia. Poszkodowanymi mieliby być właśnie Fabio Jakobsen oraz jeden z sędziów obsługujących fotokomórkę (w stabilnym stanie przebywa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach), zaś sprawcą - Dylan Groenewegen.

Zobacz także

RadioZET.pl