Zamknij

Norwegia stawia ultimatum ws. startów Rosjan. Możliwy bojkot ważnych imprez

29.09.2022 23:09

Norweski Związek Narciarski (NSF) zagroził możliwością bojkotu przyszłorocznych mistrzostw świata w Planicy oraz zawodów Pucharu Świata. To ultimatum na wypadek dopuszczenia do startów Rosjan i Białorusinów.

Norwegia grozi bojkotem MŚ
fot. AP/Associated Press/East News

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie podjęła decyzję o zawieszeniu sportowców z Rosji i z Białorusi. W rezultacie nie mogli oni dokończyć sezonu w większości dyscyplin zimowych, w tym w biegach i skokach. Działacze wykluczyli ze swojego grona prezesa rosyjskiego związku Jelenę Wialbe.

Najbardziej kategorycznie do sprawy zawodników z tych dwóch krajów-agresorów podchodzi Norwegia, narciarska potęga. Tamtejsza federacja chce utrzymać w mocy to postanowienie również na kolejny sezon i jeśli jej żądania nie zostaną spełnione, może dojść do bezprecedensowego bojkotu mistrzostw świata i zawodów Pucharu Świata.

Norwegia może zbojkotować MŚ i PŚ

- Jesteśmy wielką i silną nacją narciarska i w obecnej sytuacji jest to kwestia wartości, jakie wyznajemy. Nie możemy rywalizować z reprezentantami krajów, które prowadzą wojnę, jakby nic się nie stało. Rozważamy taką decyzję bardzo poważnie - powiedział przewodniczący komitetu ds. biegów narciarskich przy NSF Torbjoern Skogstad agencji NTB.

NSF zdecydowała się też nie uczestniczyć w żadnym spotkaniu FIS, w którym będą brali udział działacze z Rosji i Białorusi. - Sankcje - jak się dowiedzieliśmy od FIS - dotyczą tylko sportowców, a sport to przecież również działacze, więc nie będziemy w żadnym wypadku siedzieć z nimi przy wspólnym stole - powiedziała prezes NSF Tove Moe Myrgaug.

loader

Decyzja o ewentualnym dopuszczeniu do startu w PŚ i MŚ Rosjan i Białorusinów ma zapaść podczas spotkania FIS 22 października. - Wtedy podejmiemy ostateczne decyzje. W grę wchodzi bojkot również w sytuacji, kiedy ci sportowcy zostaną dopuszczeni do startu pod neutralną flagą, jak to dzieje się w tenisie i w kolarstwie. To według nas jest tylko kamuflażem - zaznaczył Skogstad.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Planicy odbędą się w dniach 21 lutego - 5 marca 2023 roku.

RadioZET.pl/PAP, Zbigniew Kuczyński