Zamknij

Nikias Arndt wygrał 5. etap Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski w czołówce

13.08.2021 19:04
Nikias Arndt
fot. PAP

Nikias Arndt z ekipy Team DSM zwyciężył w piątym etapie Tour de Pologne na trasie z Chochołowa do Bielsko-Białej. Drugie miejsce zajął Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain Victorious), zaś trzecie Stefano Oldani (Lotto Soudal). Żółtą koszulkę lidera zachował czwarty na mecie Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step), a Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął 11. miejsce.

  1. Nikias Arndt wygrał 5. etap Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski w czołówce
  2. Tour de Pologne: Łukasz Owsian zwyciężył w klasyfikacji górskiej
  3. Tour de Pologne: Nerwowa końcówka piątego etapu, doszło do dwóch kraks
  4. Tour de Pologne: W sobotę przedostatni etap wyścigu

Niemiec Nikias Arndt (Team DSM) wygrał w Bielsku-Białej piąty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Żółtą koszulkę lidera zachował czwarty na mecie Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step).

Po finiszu lekko pod górę Arndt minimalnie wyprzedził Słoweńca Mateja Mohorica (Bahrain Victorious) oraz Włocha Stefano Oldaniego (Lotto Soudal).  Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął 11. miejsce.

Nikias Arndt wygrał 5. etap Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski w czołówce

W klasyfikacji generalnej Almeida wyprzedza Mohorica tylko o dwie sekundy. Trzeci w klasyfikacji Włoch Diego Ulissi (UAE Team Emirates) traci 14 sekund. Kwiatkowski nadal zajmuje czwarte miejsce, a jego strata do Almeidy nie zmieniła się i wynosi 21 sekund.

W piątek kolarze pożegnali się z górami. Zwycięstwo w klasyfikacji górskiej przypieczętował Łukasz Owsian, który zabrał się do sześcioosobowej ucieczki. Musiał jednak walczyć z Emilsem Liepinsem (Trek-Segafredo).

Tour de Pologne: Łukasz Owsian zwyciężył w klasyfikacji górskiej

Na dwóch pierwszych premiach - na przełęczach Krowiarki i Kocierz – pierwszy był Łotysz, a Polak drugi. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatniej, podwójnie punktowanej premii im. Joachima Halupczoka na Przegibku, najwyższym punkcie na trasie całego wyścigu (1010 m n.p.m.). Owsian wygrał i obronił białą koszulkę w niebieskie kropki. Założy ją w niedzielę na podium w Krakowie, oczywiście pod warunkiem ukończenia wyścigu.

Uciekający wypracowali sobie przewagę ponad czterech minut, a w peletonie długo panowała piknikowa atmosfera. Na Kocierzu kibice gorąco witali Tomasza Marczyńskiego, startującego w Tour de Pologne po raz ostatni. 37-letni kolarz drużyny Lotto Soudal jechał w pierwszym szeregu i pozdrawiał swoich fanów.

Tour de Pologne: Nerwowa końcówka piątego etapu, doszło do dwóch kraks

Po zjeździe z Przegibku z uczestników ucieczki pozostał z przodu tylko Belg Jonas Rickaert, do którego na przedmieściach Bielska-Białej dołączyło trzech kontratakujących kolarzy, wśród nich Marczyński. Cztery kilometry przed metą peleton zlikwidował tę akcję.

Końcówka była nerwowa. Doszło do dwóch kraks, których uniknęli kolarze z czołówki klasyfikacji generalnej. Na finiszu Kwiatkowski, zablokowany przez rywali, nie mógł się przebić do przodu i nie włączył się do walki o bonifikaty. Nie powtórzył więc sukcesu z 2018 roku, gdy w tym mieście finiszował najszybciej.

Tour de Pologne: W sobotę przedostatni etap wyścigu

29-letni Arndt ma na koncie wygrane etapowe w Giro d'Italia i Vuelta a Espana. W Bielsku-Białej odniósł pierwszy sukces od dwóch lat, wyprzedzając na mecie Mohorica o ćwierć koła. Słoweniec zdobył jednak sześciosekundową bonifikatę i jest bardzo blisko Almeidy.

W sobotę odbędzie się przedostatni etap wyścigu – jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 19,1 km. Ta próba powinna być rozstrzygająca. Almeida będzie bronić niewielkiej przewagi nad rywalami, ale - jako mistrz Portugalii w tej konkurencji - nie jest bez szans.

RadioZET.pl/PAP