Zamknij

Nietypowy termin IO w Los Angeles 2028. Władze potwierdziły datę

Maciej Walasek
19.07.2022 12:58

Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, które odbędą się w 2028 roku rozpoczną się już 14 lipca. Z kolei ceremonię zamknięcia zaplanowano na 30 lipca. To wyjątkowo szybki początek, ponieważ wcześniejsze edycje imprezy czterolecia zaczynały się na przełomie lipca i sierpnia.

logo IO
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Tuż po oficjalnym ogłoszeniu terminu IO w Los Angeles 2028 rozpoczęto sześcioletnie odliczanie do igrzysk.

- Ten krok milowy urzeczywistni olimpiadę każdemu sportowcowi, który już się do niej przygotowuje, a także wszystkim kibicom. Te igrzyska będą wyjątkowe, ukażą najlepsze spośród stadionów południowej Kalifornii i światowej klasy atmosferę zarówno sportowcom, jak i kibicom - powiedziała Janet Evans, pięciokrotna medalistka olimpijska w pływaniu oraz jedna z organizatorów imprezy w Los Angeles.

Na ogłoszeniu pojawił się również Thomas Bach. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego spotkał się z organizatorami i odwiedził obiekty sportowe, w których rozgrywane będą zawody.

IO w Los Angeles 2028: Znamy oficjalny termin

- Jestem pod wrażeniem postępu dokonanego przez organizatorów oraz ich kreatywności. Korzystają z siły igrzysk olimpijskich, żeby inspirować młodych ludzi do uprawiania sportu. Los Angeles będzie idealnym tłem do organizacji największego wydarzenia kulturalnego, sportowego i rozrywkowego na świecie - podkreślił Bach.

Rozgrywki odbędą się na istniejących już stadionach, natomiast sportowcy oraz dziennikarze ulokowani będą w akademikach. Dzięki temu koszty imprezy oraz wpływ na środowisko zostaną zredukowane. Komitet organizacyjny szacuje, że na IO oraz paraolimpiadzie weźmie udział około 15 tysięcy sportowców.

Igrzyska Olimpijskie po raz trzeci zagoszczą do Los Angeles. Wcześniej miasto organizowało imprezę w 1932 oraz 1984 roku. Po raz pierwszy zostaną tam natomiast zorganizowane igrzyska paraolimpijskie, które odbędą się w dniach 15-27 sierpnia.

loader

RadioZET.pl/PAP