Zamknij

Nie żyje legendarny sportowiec. Jego i zespół nazywano "klaunami na lodzie"

Maciej Walasek
25.05.2022 17:44
Thomas Ulsrud nie żyje
fot. imago/Bildbyran/EAST NEWS

Thomas Ulsrud nie żyje. Norweg zmarł po długiej chorobie w wieku 50 lat. Był mistrzem świata i Europy w curlingu. W swoim dorobku ma także srebrny medal igrzysk olimpijskich. Światowy rozgłos uzyskał kontrowersyjnymi kolorowymi strojami swojej drużyny, których media nazywali "klaunami na lodzie".

Thomas Ulsrud był nazywany w swoim kraju "twórcą i motorem norweskiego curlingu". W czasie mistrzostw świata w 2014 roku, kiedy pełnił rolę kapitana razem z drużyną wywalczył złoty medal. Dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Europy (2010, 2011) oraz na IO w Vancouver 2010 zdobył srebro.

Na igrzyska w Kanadzie Norwegowie zakwalifikowali się wbrew oczekiwaniom swojego komitetu olimpijskiego, który nie wziął pod uwagę występu w Vancouver, przez co nie przygotował budżetu dla zespołu. Norwegowie w składzie Thomas Ulsrud, Torger Nergard, Christoffer Svae i Havard Vad Petersson zostali potraktowani jako "niepotrzebny dodatek" i zapłacili za swoją podróż sami, a stroje Ulsrud dostał od amerykańskiego producenta kolekcji golfowych, który zamierzał je wyrzucić, ponieważ były tak kontrowersyjne, że nikt ich nie chciał kupić.

Thomas Ulsrud nie żyje

Ulstrudowi jednak odpowiadał ich wzór w romby z szokującymi kolorami, przypadkowo w kolorach norweskiej flagi - czerwonym, niebieskim i białym.

Norwegowie będący outsiderami turnieju początkowo nazwani zostali przez media "klaunami". W miarę wygrywania kolejnych meczów i po dojściu do finału, w którym przegrywając z Kanadą zdobyli srebrny medal, stali się atrakcją największych stacji telewizyjnych na świecie. Byli głównymi gośćmi studia olimpijskiego amerykańskiej NBC, po czym... ruszyła sprzedaż ich spodni na całym świecie.

Część rywali składała protesty oskarżając Norwegów o celowe powodowanie dekoncentracji swoimi strojami, lecz były one odrzucane, ponieważ regulamin nie precyzował kolorów i wzornictwa.

W kolejnych latach Ulstrud projektował na kolejne turnieje stroje w tych samych kolorach i w podobnym stylu, który został zarejestrowany jako marka handlowa.

RadioZET.pl/PAP - Zbigniew Kuczyński