Zamknij

Monika Skinder mistrzynią świata juniorek. Złoto i brąz dla polskich biegaczek

09.02.2021 13:59
Monika Skinder mistrzynią świata juniorek
fot. PZN

Monika Skinder zdobyła złoty medal w sprincie techniką klasyczną podczas rozgrywanych w fińskim Vuokatti mistrzostw świata juniorów w biegach narciarskich. Na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Kaleta, a Polki rozdzieliła Szwedka Moa Hansson.

  • Monika Skinder zdobyła złoty, a Karolina Kaleta brązowy medal MŚJ w biegach narciarskich w Vuokatti
  • To największy sukces biało-czerwonych w historii tej imprezy
  • Podobnego wyczynu nie dokonała nawet Justyna Kowalczyk

Monika Skinder i Karolina Kaleta od samego początku rywalizacji pokazywały, że są w świetnej formie. Druga z nich uzyskała najlepszy czas podczas eliminacji, a ta pierwsza uplasowała się na 4. pozycji. Obie pewnie wygrały swoje serie ćwierćfinałowe i spotkały się już w półfinale. W nim zajęły dwie czołowe lokaty, dzięki czemu awansowały do decydującego biegu.

Skinder zwyciężyła wyraźnie, wyprzedzając Henson o 0,71 s. Kaleta finiszowała tuż za Szwedką - 0,73 s straty do triumfatorki.

MŚJ: Historyczny sukces Moniki Skinder

Skinder tym samym wywalczyła pierwszy w historii złoty medal MŚJ dla Polski. Taki wyczyn nie udał się nawet Justynie Kowalczyk, która ma srebro z imprezy w Solleftea w 2003 roku. 19-letnia zawodniczka ma w dorobku także srebrny medal MŚJ, zdobyty dwa lata temu w Lahti, również w sprincie techniką klasyczną.

Kwalifikacji nie przebrnęły 46. Hanna Popko i 49. Daria Szkurat.

Wśród chłopców natomiast triumfował Fin Niilo Moilanen. Łukasz Gazurek odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 20. pozycji. Na eliminacjach udział zakończyli 52. Sebastian Bryja, 60. Piotr Sobiczewski i 64. Robert Bugara.

RadioZET.pl