Zamknij

Mistrzyni olimpijska zmienia dyscyplinę sportu. "Czemu nie? Chcę spróbować"

11.05.2022 10:20
Mistrzyni olimpijska zmienia dyscyplinę sportu. "Czemu nie? Chcę spróbować"
fot. AP/EAST NEWS

Carlijn Achtereekte, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu (2018) kończy z łyżwiarstwem i rozpoczyna karierę w kolarstwie. 32-latka będzie rywalizowała w ściganiu szosowym. 

 Carlijn Achtereekte dołączy do kolarskiej grupy Jumbo-Visma. Do tej pory jeździła w niej amatorsko, a teraz przejdzie na profesjonalizm. „Skończyłam jeździć na łyżwach, ale nie skończyłam jeszcze z innym topowym sportem. Jestem ambitna i nie zamierzam jeździć tylko dla zabawy. To coś zupełnie nowego. Kolarstwo zawsze było moją pasją, więc czemu nie? Dostałam szansę i chcę spróbować” - powiedziała Holenderka cytowana na stronie grupy Jumbo-Visma.

Złoto Carlijn Achtereekte w Pjongczangu było sensacją, bowiem pokonała dwukrotną złotą medalistkę olimpijską na tym dystansie Ireen Wuest.

Holenderka nie jest pierwszą przedstawicielką łyżwiarek, która postanowiła spróbować sił właśnie w kolarstwie. Takiej zmiany dokonał Amerykanin Eric Heiden (na dystansach od 500 m do 10 000 m), który wziął udział w słynnym wyścigu Tour de France w 1986 roku, Kanadyjka Clara Hughes (medalistka olimpijska w obu dyscyplinach), a także Czeszka Martina Sablikova, jedna z najlepszych łyżwiarek na długich dystansach w historii, siedmiokrotna medalistka olimpijska (w tym trzykrotna złota). 

RadioZET.pl/PAB