Zamknij

Mistrzyni olimpijska przyłapana na dopingu. Zażywała fenoterol

21.09.2019 11:19
Rafaela Silva
fot. PAP/EPA

Rafaela Silva, mistrzyni olimpijska w judo z igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro została przyłapana na dopingu. Brazylijka zażywała fenoterol, który widnieje na liście środków zabronionych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Mistrzyni olimpijska w judo z igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w kategorii 57 kg Brazylijka Rafaela Silva została podczas tegorocznych Igrzysk Panamerykańskich w Limie przyłapana na dopingu. W jej organizmie wykryto zabroniony środek fenoterol.

Mistrzyni olimpijska w judo, Rafaela Silva, przyłapana na dopingu

Fenoterol jest lekiem rozszerzającym drogi oddechowe. Należy do beta–mimetyków i jest na liście zabronionych środków. Przyjęcie leku powoduje krótkotrwałe, trwające 4–6 godzin rozszerzenie oskrzeli, które występuje bezpośrednio po przyjęciu leku. Szybko działające beta–mimetyki są najskuteczniejszymi dostępnymi lekami rozszerzającymi oskrzela. Ze względu na szybki początek działania polecane jest szczególnie w leczeniu napadów astmy.

27-letnia zawodniczka zaprzecza, aby kiedykolwiek świadomie zażywała lek, twierdzi, że mógł dostać się do jej organizmu podczas kontaktów z 7-miesięcznym dzieckiem, które jest chore na astmę.

Brazylijka jest główną kandydatką do zdobycia złotego medalu w Tokio w 2020 roku. W 2019 triumfowała w 57 kg w Igrzyskach Panamerykańskich w Limie.

Adwokat judoczki Bichara Neto wystąpił z wnioskiem o kolejne jej przesłuchanie, podczas którego Silva jeszcze raz wyjaśni sytuację.

RadioZET.pl/PAP/MG