Zamknij

Medalistka IO nagle opuściła Rosję. Internauci: "pewnie uciekała przed wojskiem"

27.09.2022 09:21

Pięciokrotna mistrzyni olimpijska w pływaniu synchronicznym Anastasija Dawydowa bez zapowiedzi opuściła Rosję. - Jedna z najlepszych zawodniczek świata nie planuje powrotu do kraju – podaje rosyjski portal Match TV.

Mistrzyni IO nagle opuściła Rosję. Internauci: "pewnie uciekała przed wojskiem"
fot. East News

Anastasija Dawydowa jest złotą medalistką igrzysk olimpijskich w 2004, 2008 i 2012 roku. Wyjazd pływaczki jest istotny, bo do tej pory pełniła ona funkcję sekretarza generalnego Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jako dowód na wyjazd Dawydowej z kraju, Match TV podał skan listu, w którym zaznaczono, że była zawodniczka nie planuje powrotu do kraju.

Federacja Pływania Synchronicznego w Rosji nie otrzymała odpowiednich powiadomień od Dawydowej i nie wie o jej planach.

Komentujący na portalu Match TV ironizowali: „zrobiła to, co powinno się zrobić w tym momencie”. Jeden z internautów napisał: „pewnie nie chciała wstąpić do wojska”. 

Ten komentarz to nawiązanie do mobilizacji, którą 21 września ogłosił prezydent Rosji Władimir Putin. Obejmuje ona jednak wyłącznie mężczyzn. Putin zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

RadioZET.pl/PAB