Zamknij

Runmageddończycy w Mistrzostwach Europy w Biegach Przeszkodowych

Krzysztof Sobczak
27.06.2019 17:44
IV Mistrzostwa Europy w Biegach Przeszkodowych w Gdyni
fot. Materiały prasowe

W dniach 27-30 czerwca br. w Gdyni odbędą się IV Mistrzostwa Europy w Biegach Przeszkodowych. Będą to pierwsze w Polsce zawody, w których udział potwierdzili już biegacze ocr-owi z całej Europy, a także Polacy, którzy na co dzień pokonują trasy polskich i zagranicznych Runmageddonów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Listy startowe pierwszych w Polsce mistrzostw Europy w biegach przeszkodowych są już zapełnione. Najlepsi biegacze przeszkodowi zjadą się do Gdyni z czterech stron starego kontynentu. Udział w nich weźmie około 4000 zawodników m.in. z Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Wśród startujących nie zabraknie również reprezentantów Polski.

W biało-czerwonych barwach wystartują m.in. Runmageddończycy, zawodnicy znani z runmageddonowych tras serii Elite, dla których start w mistrzostwach nie będzie nowością oraz ci, którzy po raz pierwszy wystartują w tym prestiżowym wydarzeniu.

Dla Jakuba Zawistowskiego #gładkoprzezprzeszkody, trenera personalnego, zawodnika OCR będzie to już trzeci start w międzynarodowej rywalizacji. W zeszłym roku brał udział w mistrzostwach Europy oraz świata. - Start w tym wydarzeniu to wielkie wyróżnienie, sprawdzian, do którego trenuję już od pół roku. Będę rywalizował z najlepszymi zawodnikami Europy. Cieszę się, bo podczas tych mistrzostw po raz pierwszy zorganizowany będzie krótki tor Ninja Track z samymi przeszkodami - mówi Kuba, wicemistrz na krótkim dystansie w kat. 25-29.

Jednak mistrzostwa to nie tylko sprawdzian dla doświadczonych biegaczy - to też szansa na sprawdzenie siebie dla osób, które całkiem niedawno rozpoczęły swoją przygodę w serii Elite, czyli grupie zawodowych biegaczy. Donata Chmielorz w listopadzie zeszłego roku po raz pierwszy doniosła opaskę serii Elite (warunkiem doniesienia opaski jest samodzielne, zgodne z regulaminem pokonanie wszystkich przeszkód) i z sukcesem ukończyła bieg na trzeciej pozycji, a już za kilka dni weźmie udział w międzynarodowej rywalizacji. - W tym roku ciężko pracowałam i swoimi startami potwierdziłam, że to nie przypadek, że wystartuje w mistrzostwach Europy OCR. Na wszystkich tegorocznych dystansach - Rekrut, Classic i Hardcore - doniosłam opaskę, otrzymując za zajęte miejsca kolejne kwalifikacje. Wiem, że cały czas muszę pracować nad bieganiem, gdyż to moja pięta achillesowa, ale przeszkodowo czuję się bardzo dobrze. Sama do końca jeszcze w to nie wierzę, że za około tydzień będę reprezentować nasz kraj. W mojej głowie ten zaszczyt zarezerwowany był zawsze dla mistrzów sportu, a nie dla takiego amatora jak ja - mówi Donata.

Damian Grzegorzyca kwalifikacje do mistrzostw zdobył zaledwie kilkanaście dni temu podczas Runmageddonu Gdynia, gdzie zajął trzecie miejsce w kategorii Masters serii Elite. W Runmageddonach biega od 2017 roku, a w marcu sprawdził się podczas Runmageddonu Global na Saharze. - Dla mnie zakwalifikowanie się do mistrzostw jest cudowną niespodzianką. Celem startu w Runmageddonie Gdynia było ukończenie biegu z opaską Elity. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nie planowałem tego, chciałem tylko pobiec w Elite i donieść opaskę. Udało się, a do tego z bardzo dobrym wynikiem. Mimo, że jestem zapisany na listę startową mistrzostw, nie mam pewności, że dam radę tam być, gdyż na dniach spodziewam się jeszcze większego zaszczytu, po raz trzeci zostanę ojcem. - mówi Damian.

IV Mistrzostwa Europy w Biegach Przeszkodowych w Gdyni

Mistrzostwa OCR trwać będą cztery dni. W ich trakcie rozegrane będą zawody na dystansie 5 km z 40 przeszkodami oraz 15 z 60. Odbędzie się też bieg drużynowy. Na trasach mistrzostw wystartować będą mogły też dzieci i dorośli, którzy hobbistycznie uprawiają biegi przeszkodowe. Po raz pierwszy zawodnicy będą mogli ścigać się na ultrakrótkim dystansie (150 m) z dużą liczbą przeszkód. - Bardzo cieszymy się, że wśród startujących w mistrzostwach znajdą się osoby, których przygoda z biegami ocr-owymi rozpoczęła się właśnie od Runmageddonu. Trzymamy kciuki za startujących Runmageddończyków i życzymy im powodzenia - mówi Jaro Biniecki, pomysłodawca i prezes największego w Polsce cyklu biegów przeszkodowych Runmageddon.

RadioZET.pl/inf. prasowa