Zamknij

Onet Sport: Ministerstwo Sportu może zostać zlikwidowane

20.07.2020 18:01
Ministerstwo Sportu może zostać zlikwidowane
fot. Jakub Kaminski/East News

Ministerstwo Sportu może zostać zlikwidowane w ramach planowanej na koniec sejmowych wakacji rekonstrukcji rządu - dowiedział się nieoficjalnie Onet Sport. Resort miałby się połączyć z dwoma innymi ministerstwami.

O rekonstrukcji rządu w niedzielę na antenie radiowej Jedynki mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zdaniem mediów, m.in. "Super Expressu", niepewny jest los czterech szefów resortów: ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego czy minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Odejść może też szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zdradził, że umówił się z premierem Mateuszem Morawieckim na pełnienie tej funkcji tylko do wyborów prezydenckich. Te odbyły się 12 lipca, a wyborcy ponownie powierzyli najważniejszy urząd w państwie Andrzejowi Dudzie.

W najgorszej sytuacji może być Danuta Dmowska-Andrzejuk, bo - jak nieoficjalnie informuje Onet Sport - jej resort może zostać zlikwidowany. Na razie nikt tego nie potwierdza, ale w kuluarach ponoć pojawił się pomysł połączenia trzech ministerstw, w tym sportu i edukacji.

Ministerstwo Sportu do likwidacji?

- Nic nie wiemy o tym, by Ministerstwo Sportu mogłoby zniknąć. Nie dotarły do nas żadne informacje w tej sprawie - powiedziała Natalia Górna, dyrektor biura komunikacji w resorcie, w rozmowie z Onet Sport.

Gdyby jednak doszło do likwidacji ministerstwa, polski sport straciłby nie tylko organizacyjnie, ale i finansowo. Nie miałby swojego przedstawiciela w rządzie, a najważniejsza dla niego osoba pełniłaby funkcję podsekretarza stanu.

Szefowie związków sportowych są przeciwni likwidacji resortu. Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski z Sydney w rzucie młotem, uważa, że jedyną rozsądną opcją byłoby wówczas przekazanie pieczy nad polskim sportem Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu.

Ministerstwo Sportu od 2005 toku

Ministerstwo Sportu działa od 2005 roku. Wcześniej przez cztery lata istniało pod nazwą Ministerstwa Sportu i Edukacji, ale faktycznie sportem zawodowym w Polsce kierowała Polska Konfederacja Sportu.

RadioZET.pl/Onet Sport