Zamknij

Minister sportu: Jesteśmy gotowi na proces powrotu do normalności

13.04.2020 13:16
Danuta Dmowska-Andrzejuk
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

- Jesteśmy gotowi na proces powrotu sportu do normalności. Czekamy tylko na zielone światło - przyznała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister Danuta Dmowska-Andrzejuk, która uspokaja, że mimo kryzysu zawodnicy szykujący się do igrzysk nie muszą się martwić o środki na przygotowania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

10 marca rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził zakaz organizowania imprez masowych, co w praktyce oznaczało konieczność zawieszenia wszelkich zmagań sportowych w kraju, w tym także piłkarskiej ekstraklasy. Później podjęto decyzję m.in. o przedwczesnym zakończeniu sezonów w siatkówce i hokeju.

Ale nie mówimy tu tylko o krajowym podwórku, bo pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 ogarnęła cały świat i zmusiła Międzynarodowy Komitet Olimpijski do przełożenia igrzysk, a UEFA do przesunięcia Euro 2020. Obie imprezy odbędą się w 2021 roku. Zrezygnowano z przeprowadzenia Wimbledonu, postanowiono opóźnić rozpoczęcie sezonu Formuły 1 itd. Sport po prostu zamarł.

Minister Sportu: Czekamy na zielone światło

Od czwartku 16 kwietnia rząd zamierza stopniowo "luzować" rygory, przede wszystkim w stosunku do przedsiębiorców tak, by gospodarka się nie zawaliła, a firmy nie upadły. Stąd każdy obywatel zostanie zobowiązany do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do tego nie służą tylko maseczki, wystarczy szalik, tzw. "komin" czy golf.

Grzegorz Krychowiak uczy, jak ściągać maseczkę i rękawiczki [WIDEO]

Nie wiadomo, czy nowe przepisy obejmą także sport, ale szefowa resortuu przekonuje, że wszystko jest przygotowane, by powoli wracać do normalności.

- Jesteśmy gotowi na proces powrotu sportu do normalności, mamy plan, wszystko jest szczegółowo rozpisane. Czekamy tylko na zielone światło od ministra zdrowia, bo jego opinia jest kluczowa. Chcielibyśmy do tego wykorzystać obiekty Centralnego Ośrodka Sportu (COS), które obecnie są zamknięte. Do nich moglibyśmy stopniowo wysyłać niewielkie grupy sportowców, którzy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa rozpoczęliby treningi - ocenia minister Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Rozczarowanie i zrozumienie - sportowcy komentują przełożenie igrzysk

Z punktu widzenia resortu i sportowców kluczowe było zapewnienie im odpowiedniego finansowania, by w jak najlepszych warunkach mogli przygotować się do przełożonych igrzysk olimpijskich. Spółki skarbu państwa, w tym PKN Orlen, nie wycofały się ze sponsoringu, a ministerstwo w porozumieniu z poszczególnymi związkami sportowymi zobowiązało się do przedłużenia okresu wypłacania stypendiów.

- Pierwszym krokiem było zabezpieczenie możliwości przedłużenia okresu wypłacania stypendium, gdyby imprezy mistrzowskie, w oparciu o wyniki których nabywa się prawo do tego świadczenia, w tym roku się nie odbyły. Taki zapis w ustawie antykryzysowej był dla ministerstwa priorytetem i spotkał się z pełną akceptacją premiera Morawieckiego. Poza tym jestem przekonana, że - podobnie jak w tym roku - środków na przygotowania kadry olimpijskiej nie zabraknie. Co więcej, pomocą otoczymy większą grupę sportowców, gdyż ze względu na przełożenie igrzysk w niektórych dyscyplinach zmieni się system kwalifikacji i ci, którzy teraz mieli już nikłe szanse na wyjazd do Tokio, mogą zyskać nowe możliwości. Czas jest trudny, ale mam nadzieję, że nic złego się w tej kwestii nie wydarzy - podkreśla Dmowska-Andrzejuk.

Minister wyraża ponadto przekonanie, że pandemia nie wpłynie znacząco na zainteresowanie sportem wśród młodych ludzi. Jest wręcz niemal pewna, że aktywność fizyczna i świadomość, że sportowcy w większości przypadków dobrze znosili zakażenie koronawirusem, może zachęcić większą liczbę osób do takiego sposobu życia.

Z koronawirusem walczyli bądź walczą m.in. Bartosz Bereszyński, Paolo Maldini, Paulo Dybala, Manolo Gabbiadini, Ezequiel Garay czy Callum Hudson-Odoi. Z jego powodu zmarli m.in. byli prezesi Realu Madryt Lorenzo Sanz i Fernando Martin.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP