Zamknij

Michael Phelps miał myśli samobójcze. Sportowiec walczył z depresją

Krzysztof Sobczak
20.04.2018 10:38
Michael Phelps na igrzyskach w Rio
fot. AFP/EastNews

Jeden z największych współczesnych sportowców Michael Phelps otwarcie opowiedział o depresji, jaka towarzyszyła jemu i wielu jego kolegom po fachu. - Był taki moment, że nie chciałem żyć  - powiedział w rozmowie z CBS News.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Phelps jest najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii sportu. W swojej kolekcji ma aż 28 medali, w tym 23 złote. Pierwsze krążki zdobywał w Atenach w 2004 roku, ostatnie przed dwoma laty w Rio de Janeiro. Amerykanin zdradził jednak, że cena sukcesu była ogromna.

Zobacz także

- My olimpijczycy poświęcamy się przez cztery lata i czekamy na igrzyska. A potem, kiedy igrzyska się kończą, w pewien sposób jesteśmy zagubieni. Nie wiesz wtedy, co robić, dokąd iść, z kim porozmawiać - przyznał 32-latek na antenie CBS News. Dodał, że przez wiele lat walczył z depresją i miał myśli samobójcze.

Depresja Michaela Phelpsa

- Myślę, że to jest coś, o czym do tej pory nikt tak naprawdę nie mówił. Zakłada się, że jesteśmy wielkimi, silnymi osobami, które nie mają słabości, że jesteśmy perfekcyjni. Jeśli o mnie chodzi, nosiłem to w sobie bardzo długo, nie mówiąc nikomu. Częściowo pewnie dlatego, że bałem się odrzucenia. Był nawet taki moment, kiedy nie chciałem już żyć - wyznał pływak.

Przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro Phelps poprosił o pomoc i regularnie spotykał się z terapeutą. Teraz stara się pomagać innym w walce z tą chorobą, która doprowadziła do śmierci wielu "ludzi sukcesu", m.in. niemieckiego bramkarza Roberta Enke czy w ostatnim czasie piosenkarzy Chrisa Cornella i Chestera Benningtona.

- Jeśli dzięki temu uratuję jedno życie, dwa, sto, będzie to znacznie lepsze od zdobycia złotego medalu - powiedział Amerykanin, który przez ostatnie miesiące jeździł po USA i opowiadał o swoich problemach. Była to terapia zarówno dla niego, jak i dla tych, którzy obecnie zmagają się z depresją.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/CBS News/KS