Zamknij

Mehdi Ali Hosseini skazany na karę śmierci. Wstrząsające wieści z Iranu

13.01.2021 17:26
Mehdi Ali Hosseini
fot. YouTube/screen

Mehdi Ali Hosseini został skazany na karę śmierci. Rodzina ofiary odmówiła ułaskawienia irańskiego zapaśnika. Wcześniej stracony został Navid Afkari.

Mehdi Ali Hosseini został aresztowany w 2015 roku. Zapaśnik został oskarżony o morderstwo, po tym jak razem z kilkoma osobami wziął udział w bójce, w wyniku której zginęła jedna osoba. Jednak dowody nie wskazują na to, kto dokładnie zabił. Zdaniem opozycji Irańczyk, który wcześniej krytykował obecne władze, miał być wrobiony w zabójstwo. Inny irański zapaśnik – Hamid Mohammad Soryan Reihanpour, który na igrzyskach w Londynie wywalczył złoty medal, wezwał o odstąpienie od wyroku.

Niestety, prawo w Iranie jest bezwzględne i panuje tam reguła „śmierć za śmierć”. Jedynym przypadkiem odstąpienia od tej kary może być ułaskawienie ze strony rodziny ofiary. Jak podaje „Daily Mail” bliscy zmarłej osoby nie zgodzili się na darowanie życia Hosseiniego.

Mehdi Ali Hosseini skazany na śmierć

- Sprzeciwiamy się karze śmierci. Jak widać po ostatnich czterech dekadach, reżim duchowny wykorzystuje egzekucje do zaszczepienia w społeczeństwie atmosfery terroru – mówił Ali Safavi urzędnik komisji do spraw zagranicznych Narodowej Rady Irańskiego Ruchu Oporu.

Na początku sierpnia 2018 roku stracony został inny irański zapaśnik Navid Afkari. Zawodnik został oskarżony o morderstwo ochroniarza w czasie irańskich protestów. Sportowiec nie przyznawał się do winy. Uległ dopiero po torturach, po których przyznał się do czynu.

RadioZET.pl