Zamknij

Media: Robert Kubica wystartuje w testach na Węgrzech. To furtka do F1!

Krzysztof Sobczak
19.07.2017 09:45
Robert Kubica
fot. Facebook/Renault Sport F1

Jak zgodnie informują niemiecki magazyn "Auto Motor und Sport” oraz portale autosport.com i motorsport.com, Robert Kubica może być już niemal pewny startu w testach, które 1-2 sierpnia odbędą się na torze Hungaroring na Węgrzech. Dla Polaka to wielka szansa i ostateczna próba przed ewentualnym powrotem do F1.

Zagłosuj

Czy Robert Kubica wróci do F1?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To wciąż tylko spekulacje, gdyż Renault zgodnie z przyjęta polityką w kwestii krakowianina nie potwierdza tych rewelacji. Zespoły mają czas do 28 lipca, aby oficjalnie potwierdzić skład na testy. Do obsadzenia jest tylko jedno miejsce - drugim kierowcą na Węgrzech będzie obiecujący Nicholas Latifi.

Zobacz także

Palmer czy Kubica?

Na Węgrzech zabraknie Nico Hulkenberga, który testował bolid w Bahrajnie. Francuska stajnia ma więc do rozstrzygnięcia jeden dylemat: Jolyon Palmer czy Robert Kubica. Szefowie teamu nie są zadowoleni z postawy Brytyjczyka, który w tym sezonie jeszcze nie punktował i poważnie zastanawiają się nad powierzeniem bolidu nowej generacji Polakowi. Dla Kubicy byłby to pierwszy sprawdzian w samochodzie z 2017 roku - w Walencji i we Francji miał do dyspozycji auto z 2012 roku.

Pojawienie się Palmera na Węgrzech nie zamyka ostatecznie drogi Kubicy. Wówczas Renault może skorzystać z punktu regulaminu testów FIA, który mówi o zastąpieniu podstawowego kierowcy zawodnikiem, który nie ścigał się w F1 od dwóch lat. Wówczas sprawdzian musiałby odbyć się na torze, który nie jest organizatorem Grand Prix.

Jeśli Kubica weźmie jednak udział w testach na Węgrzech kosztem Palmera, będzie miał do wykonania określoną pracę. Musi postarać się o superlicencję, a to oznacza, że będzie musiał przejechać 300 km - na Hungaroringu to 69 okrążeń.

Legenda pewna

Tymczasem pogłoski o powrocie Roberta Kubicy odbijają się coraz szerszym echem i komentują je kolejni eksperci. "Super Express" poprosił o opinię legendarnego Nikiego Laudę, który bardzo optymistycznie podchodzi do ponownego zatrudnienia krakowianina.

- Jestem pewien na 100 procent, że ktoś po niego sięgnie - przekonuje Austriak.

- To jedna z najlepszych informacji ze świata F1, jaką ostatnio usłyszałem. Oczywiście, nie można jeszcze przesądzać, bo wciąż to jest nieoficjalne, ale powiem wprost: nie mogę się już doczekać powrotu Kubicy. To jeden z największych talentów, a może i największy, który pojawił się od wielu lat w Formule 1. Zawsze mówiłem o nim, że to chłopak, który nie wie, co to strach. Odważny, szybki, inteligentny i precyzyjny. Talent czystej wody - nie mógł się nachwalić Lauda.

RadioZET.pl/Super Express/Sportowe Fakty/Autosport/Przegląd Sportowy/KS