Zamknij

Lara Gut-Behrami mistrzynią świata w supergigancie, Gąsienica-Daniel 27.

11.02.2021 14:07
Maryna Gąsienica-Daniel
fot. PAP/EPA

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 27. miejsce w supergigancie podczas alpejskich mistrzostw świata w Cortinie d'Ampezzo. Dubletem popisały się Szwajcarki - wygrała Lara Gut-Behrami przed Corinne Suter, a brązowy medal wywalczyła broniąca tytułu Amerykanka Mikaela Shiffrin.

  • Lara Gut-Behrami, Corinne Suter i Mikaela Shiffrin - tak prezentuje się podium superginanta rozegranego podczas alpejskich MŚ w Cortinie-d'Ampezzo
  • Dla byłej zdobywczyni Kryształowej Kuli to pierwsze złoto MŚ
  • Maryna Gąsieniaca-Daniel, dla której ten start był przetarciem przed ważniejszymi konkurencjami, zajęła 27. miejsce

Maryna Gąsienica-Daniel rzadko startuje w supergigancie, ale niedawno udało jej się zdobyć pucharowe punkty w tej konkurencji. Będąca w tym sezonie w życiowej formie Polka straciła do Gut-Behrami 2,96, co dało jej 27. miejsce. Czwartkowy start był jednak dobrym przetarciem przed poniedziałkową kombinacją, w której ma większe szanse na wysoką lokatę.

Zwycięstwo Lary Gut-Behrami nie jest niespodzianką, bowiem wygrała w tym sezonie cztery z pięciu pucharowych zawodów w tej konkurencji. 29-letnia Szwajcarka przeżywa drugą sportową młodość. W 2016 roku zdobyła Puchar Świata, ale rok później podczas mistrzostw świata w Sankt Moritz zerwała więzadła kolana i długo nie mogła powrócić do wysokiej dyspozycji. Udało jej się to w tym sezonie, co zaowocowało w czwartek pierwszym w karierze złotym medalem zdobytym na wielkiej imprezie. Wcześniej pięciokrotnie stawała na podium MŚ, ale nigdy na najwyższym stopniu. Jest też brązową medalistką igrzysk w Soczi.

Alpejskie MŚ 2021: Pierwsze złoto dla Lary Gut-Behrami

- Podeszłam do tych zawodów z przekonaniem, że moje życie się nie zmieni niezależnie od tego czy wygram, czy nie. Nie jechałam po złoto, ale żeby pokazać co potrafię. To duża różnica w porównaniu do moich wcześniejszych startów - powiedziała na mecie Szwajcarka.

Gut-Behrami, która prywatnie jest żoną piłkarza Genoi Valona Behramiego, wyprzedziła Corinne Suter o 0,34 s, a Mikaela Shiffrin o 0,47. Najlepsza przed dwoma laty w Aare Amerykanka uzyskiwała świetne międzyczasy, ale w końcówce popełniła błąd i omal nie wypadła z trasy, co być może kosztowało ją zwycięstwo. Zdobyła ósmy w karierze medal mistrzostw świata (w dorobku ma pięć złotych). W Cortinie d'Ampezzo planuje wystartować jeszcze w trzech konkurencjach. Tuż za Shiffrin uplasowała się sensacyjna mistrzyni olimpijska z Pjongczangu w supergigancie Czeszka Ester Ledecka. Do podium zabrakło jej 0,06 s.

Mistrzostwa w Cortinie d'Azpezzo miały się rozpocząć w poniedziałek, lecz z powodu warunków pogodowych pierwszą konkurencję udało się przeprowadzić dopiero w czwartek. Tego dnia o medale w supergigancie rywalizować będą jeszcze mężczyźni.

Wyniki supergiganta kobiet MŚ 2021:

 1. Lara Gut-Behrami (Szwajcaria)    1.25,51      
 2. Corinne Suter (Szwajcaria)       1.25,85
 3. Mikaela Shiffrin (USA)           1.25,98
 4. Ester Ledecka (Czechy)           1.26,04
 5. Kajsa Vickhoff Lie (Norwegia)    1.26,16
 6. Marie-Michele Gagnon (Kanada)    1.26,29
...
27. Maryna Gąsienica-Daniel (Polska) 1.28,47

RadioZET.pl/PAP