Zamknij

Marit Bjoergen wznawia karierę. Celem maratony i mistrzostwa Norwegii

27.05.2020 09:51
Marit Bjoergen wznawia karierę
fot. AFP/EAST NEWS

Marit Bjoergen po dwóch latach postanowiła wznowić sportową karierę. Multimedalistka olimpijska, najbardziej utytułowana biegaczka narciarska w historii, od wtorku jest członkiem zawodowego zespołu długodystansowego, w którym w latach 2015-2017 startowała Justyna Kowalczyk.

Głównym celem Bjoergen jest start w przyszłorocznym szwedzkim 90-kilometrowym Biegu Wazów, który w 2015 roku wygrała Kowalczyk.

W zespole braci Andersa i Joergena Aukland będzie startować również uważana za obecnie najlepszą biegaczkę narciarską świata i następczynię Bjoergen Therese Johaug. Obie Norweżki biorą też pod uwagę start we włoskim 70-kilometrowym biegu Marcialonga.

Marit Bjoergen chce wystartować w mistrzostwach Norwegii

Bjoergen zapowiedziała też możliwy start „w co najmniej jednej konkurencji” podczas mistrzostw kraju na przełomie stycznia i lutego w Trondheim.

- Zbyt długo siedziałam bezczynnie i oglądałam biegi w telewizji. Trenuję w dalszym ciągu, głównie dla utrzymania formy fizycznej i dla przyjemności, ale nie mogę wytrzymać bez startów, więc wracam na chwilę - powiedziała.

- Jeżeli chodzi o nazwiska, to z tymi dwiema paniami mamy naprawdę bardzo silny zespół - powiedział Anders Aukland.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Na antenie telewizji NRK przyznał, że obie biegaczki są bardzo ważne z punktu widzenia komercyjnego, ponieważ przyciągną sponsorów, a oglądalność Biegu Wazów z ich udziałem znacznie wzrośnie, zwłaszcza w Norwegii. Nie chciał podać wysokości wynagrodzeni biegaczek, powiedział tylko, że pozyskanie ich nie było aż takie kosztowne. - Marit traktuje to jako zabawę i już po jednym SMS-się zgodziła, a Therese jak się o tym dowiedziała, natychmiast potwierdziła swój udział - powiedział.

Bjoergen i Johaug w byłym zespole Kowalczyk

Anders Aukland to mistrz olimpijski z Salt Lake City (2002) i mistrz świata z Val di Fiemme (2003) w sztafetach. W 2004 roku wygrał Bieg Wazów. Razem z bratem Joergenem założył w 2007 roku pierwszy norweski prywatny zawodowy zespół długodystansowy Team Xtra Personel. W 2013 roku zmieniono nazwę na Team Centric, a w 2015 na Team Santander, w którego barwach w latach 2015-2017 startowała Kowalczyk. Teraz zespół nazywa się Team Ragde Eiendom.

40-letnia Bjoergen jest pod względem liczby medali najbardziej utytułowanym zimowym olimpijczykiem. Zdobyła ich aż 15 - osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. W karierze zdobyła też 26 medali mistrzostw świata - 18 złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe. Cztery razy wygrała PŚ w punktacji generalnej i 114 razy zawody indywidualnie.

RadioZET.pl/PAP