Zamknij

Maria Zuchowicz nie żyje. Wybitna działaczka ruchu olimpijskiego miała 90 lat

25.11.2020 16:36
Maria Zuchowicz nie żyje
fot. Shutterstock

Maria Zuchnowicz nie żyje - poinformował Polski Komitet Olimpijski. Wybitna prawniczka i działaczka ruchu olimpijskiego, reprezentantka Polski i sędzia łyżwiarstwa figurowego i komentatorka telewizyjna miała 90 lat. Zmarła w Warszawie.

Maria Zuchnowicz specjalizowała się w prawie cywilnym, rodzinnym, gospodarczy, i sportowym, a jej życiową pasją było łyżwiarstwo figurowe. W latach 1948-1952 była członkinią kadry narodowej, a od 1956 arbitrem w tej dyscyplinie. Ponad 40 lat była sędzią w czasie najważniejszych imprez; igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i Polski.

Działała w wielu organizacjach sportowych, krajowych i międzynarodowych. Była honorową członkinią Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU), członkinią zarządu oraz wiceprezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, sędzią Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie oraz wiceprezesem, a potem prezesem Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Udzielała się służąc ogromną wiedzą w Polskim Towarzystwie Prawa Sportowego.

Zmarła Maria Zuchowicz. Miała 90 lat

- Pani Maria była ikoną, nie tylko polskiego łyżwiarstwa figurowego. Byłam blisko związana z nią. Sędziowała wcześniej moje występy na lodowej tafli, a potem sędziowałyśmy wiele imprez. Maria Zuchowicz miała ogromną wiedzę, którą chętnie dzieliła się. Była bardzo bezpośrednia, miała wiele uwag pod moim adresem kiedy byłam zawodniczką, zwykle krytycznych, ale jakże przydatnych – powiedziała PAP była zawodniczka i arbiter Halina Gordon-Półtorak.

Nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii. Miał 67 lat

Zmarłą we wtorek 24 listopada w Warszawie Zuchowicz ciepło wspomina także prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Jacek Tascher.

- To smutna wiadomość, bo Pani Maria była nietuzinkową postacią polskiego i międzynarodowego łyżwiarstwa figurowego. Była pierwszą Polką, która otrzymała honorowy tytuł członka ISU. Stała na czele Komisji Odwoławczej tej organizacji. Znała się perfekcyjnie na sprawach naszej dyscypliny. Sędziowała moje występy, a później jako przedstawiciel zawodników miałem okazję prowadzić z nią dyskusje na forum związku. Zostałem "zaakceptowany" jako partner w dyskusji, ale nie wynikało to z faktu, że z jej synem Grzegorzem uczęszczaliśmy do Liceum Batorego - powiedział Tascher.

Urodzona 2 lutego 1930 w Warszawie Maria Zuchowicz posiadała wiele odznaczeń, a wśród nich Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który w 2015 roku otrzymała za zasługi na rzecz upowszechniania i rozwoju sportu oraz osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz Ruchu Olimpijskiego.

RadioZET.pl