Andrzej Duda objął patronatem Maraton Warszawski. Uczestnicy rezygnują, organizator ostro odpowiada

Krzysztof Sobczak
12.08.2017 10:00
Andrzej Duda
fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prezydent Andrzej Duda objął honorowy patronat nad 39. Maratonem Warszawskim (24 września). Nie wszystkim spodobała się ta decyzja - część etatowych uczestników już zapowiedziała, że nie weźmie udziału w zmaganiach. Tym wszystkim w mocnych słowach odpowiedział organizator imprezy, Marek Tronina.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

- To już nawet Maraton Warszawski musi się zalecać do władzy? Rozumiem - dziękuję, pobiegnę gdzie indziej - napisał na Twitterze Tomasz Lis. To nie jest odosobniony głos w tej sprawie. Uczestnikom nie podoba się, że impreza - ich zdaniem - została upolityczniona poprzez objęcie jej patronatem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

"To nie politycy są problemem tego kraju"

Na tego typu głosy i komentarze pojawiające się na oficjalnym profilu Maratonu Warszawskiego w bardzo mocnych i emocjonalnych słowach zareagował organizator imprezy, Marek Tronina.

- Mam prośbę do wszystkich zażenowanych, oburzonych, zniesmaczonych bądź zdenerwowanych faktem, że Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda objął patronatem tegoroczny PZU Maraton Warszawski. Prośba serdeczna i szczera, z serca. Nie startujcie. Pokażcie, że jesteście Prawdziwymi Polakami – w odróżnieniu od Polaków nieprawdziwych, których patronat Prezydenta RP cieszy bądź którym po prostu wisi - pisze Tronina.

- Pokażcie, że nie ma sportu bez polityki, bez ciągłego kopania rowu bez dna, z którego się jako społeczeństwo nie wygrzebiemy przez parę dekad, bez nieokiełznanej żądzy demonstrowania swoich poglądów politycznych zawsze i wszędzie, i krzyków, że moja racja jest najmojsza - kontynuuje.

- To nie politycy są problemem tego kraju. To Wy nim jesteście – nienawidzący inności, odmiennych poglądów, innego systemu wartości, celów i potrzeb. To Wy daliście sobie wmówić, że za inność należy się wykluczenie. I przenosicie te swoje frustracje, swoje poczucie wyższości etyczno-moralnej, na wszystko wokół. Zatruwacie. I nie potraficie zawiesić tej swojej wojenki nawet na czas igrzysk. Myślicie, że to Prezydent obejmujący patronatem maraton miesza politykę do sportu? Nie. To Wy to robicie, odmawiając mu do tego prawa. Bo doszliście już do takiego punktu, że wydaje Wam się, że polityka musi być obecna wszędzie - grzmi organizator.

Tronina przypomniał, że w poprzednich latach zmaganiom patronował Bronisław Komorowski i wówczas nikt nie groził, że wycofa się z uczestnictwa w imprezie.

Na koniec poinformował, że bez względu na to, kto byłby prezydentem - Andrzej Duda, Robert Biedroń, Paweł Kukiz czy Janusz Korwin-Mikke - on i tak poprosiłby o objęcie patronatem Maratonu Warszawskiego.

RadioZET.pl/Facebook/KS