Zamknij

Polski biathlonista młodzieżowym mistrzem olimpijskim

14.01.2020 13:17
Marcin Zawół młodzieżowym mistrzem olimpijskim
fot. PAP/EPA

Marcin Zawół wywalczył złoty medal w biathlonowym sprincie zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, których trzecia edycja odbywa się w Lozannie. To oficjalnie pierwszy krążek dla biało-czerwonych w historii tej imprezy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Tu nie ma mowy o przypadku - Marcin Zawół świetną formą błysnął już podczas niedzielnego supermiksta, gdy notował czołowe czasy na swoich zmianach. We wtorkowym sprincie, który rozgrywany był na juniorskim dystansie 7,5 km, Polak zaliczył bieg niemal idealny. Niemal, bo po stójce Zawół zanotował jedną karną rundę, ale w stawce 96 sklasyfikowanych zawodników żadnemu nie udało się strzelać bezbłędnie. Zarówno po pierwszym, jak i drugim strzelaniu nasz reprezentant osiągał trzecie czasy. Przegrywał tylko z Denisem Irodowem z Rosji i Vegardem Thonem z Norwegii.

Youth Olympic Games 2020: Marcin Zawół młodzieżowym mistrzem olimpijskim

Wszystko rozstrzygnęło się na ostatniej pętli biegowej. Teoretycznie najtrudniejsze zadanie miał Zawół, ponieważ startował z najniższym numerem i rywale mogli znać jego międzyczasy. Jak się okazało, nie miało to jednak najmniejszego wpływu na końcowe rezultaty, bo Irodow z Thonem nie byli w stanie pobić czasu Polaka. Na ostatnich 2,5 km wygrał z Rosjaninem o 19 sekund, a z Norwegiem o ponad 20 sekund!

Nieźle - zwłaszcza w biegu - spisali się pozostali dwaj nasi reprezentanci, którzy pomimo gorszego strzelania byli w stanie zająć miejsca w pierwszej połowie drugiej dziesiątki. Jan Guńka z czterema karnymi rundami uplasował się na trzynastym miejscu, Konrad Badacz po trzech pudłach sklasyfikowany został na piętnastej pozycji.

Youth Olympic Games 2020: Pierwszy oficjalny medal dla Polski

Medal Zawoła jest oficjalnie pierwszym zdobytym przez Polskę w historii tych igrzysk. Wprawdzie przed czterema laty srebro wywalczyła panczenistka Karolina Gałecka, ale nie jest on wliczany do oficjalnej klasyfikacji medalowej, ponieważ został wywalczony w międzynarodowej konkurencji Team MIX, gdzie w skład drużyny wchodzili łyżwiarze z kilku krajów.

RadioZET.pl/PZBiath