Zamknij

Była trenerka kadry zawieszona. Znęcała się psychicznie nad zawodniczkami

30.04.2020 11:13
Maggie Haney
fot. Maggie Haney/Instagram

Maggie Haney, była trenerka olimpijskiej reprezentacji amerykańskich gimnastyczek, została zawieszona na osiem lat. W uzasadnieniu miejscowa federacja napisała, że słownie i emocjonalnie znęcała się nad zawodniczkami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Maggie Haney naruszyła nasz wewnętrzny kodeks postępowania etycznego, m.in. zasady bezpieczeństwa w sporcie i inne" – podała w komunikacie federacja gimnastyczna USA, na który powołuje się "Washington Post".

Haney miała m.in. żądać od niektórych podopiecznych uczestnictwa w treningach, choć były kontuzjowane.

Zawieszenie trenerki ma charakter natychmiastowy, a po wspomnianych ośmiu latach będzie mogła skorzystać z dwuletniego tzw. okresu próbnego. W czasie długiej przerwy od gimnastyki musi wziąć jednak udział w określonych szkoleniach dot. zachowań, relacji międzyludzkich, bezpieczeństwa w sporcie, itp.

Trenerka mistrzyni olimpijskiej z Rio zawieszona

42-letnia Haney trenowała gimnastyczki w Monmouth Junction w stanie New Jersey. Jej podopieczną była m.in. mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Laurie Hernandez.

To kolejny skandal w amerykańskiej gimnastyce. Wcześniej były lekarz kadry Larry Nassar został skazany na długoletnią karę więzienia za molestowanie seksualne reprezentantek kraju.

RadioZET.pl/PAP