MTB Gdynia Maraton: Czas na najważniejszą kolarską imprezę roku

05.09.2019 16:12
MTB Gdynia Maraton
fot. materiały prasowe

Czas na Mistrzostwa Polski XCM 7R CST Gdynia MTB Maraton, a więc jedną z najważniejszych kolarskich imprez tego roku! 8 września na starcie zlokalizowanym zaraz obok Gdynia Areny, zamelduje się krajowa czołówka kolarstwa górskiego, najzdolniejsi młodzi zawodnicy, amatorzy oraz najmłodsi fani dwóch kółek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

MTB Gdynia Maraton: Mistrzowskie emocje

Gdyński maraton MTB odbędzie się już po raz czternasty, ale po raz pierwszy zawodom nadano rangę czempionatu.. W mieście z morza i marzeń poznamy nowych Mistrzów Polski XCM w kategorii  juniorów, U-23 oraz elity.

- Dwa lata temu gościliśmy w Gdyni mistrzostwa kraju w kolarstwie szosowym, teraz przyszedł czas na maraton MTB. Organizacja imprez tej rangi zawsze jest niezwykłym zaszczytem oraz wielkim przywilejem, dlatego z niecierpliwością wyczekujemy 8 września. Uczestnicy mogą być pewni, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik – mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Niech nikogo nie zwiedzie lokalizacja Mistrzostw w miejscowości nadmorskiej. Kto uczestniczył we wcześniejszych edycjach gdyńskiego maratonu ten wie, że Pomorze ma wiele do zaoferowania kolarzom górskim.

GCS day2_00521
fot. materiały prasowe

- Gdynia to miasto o głęboko zakorzenionych tradycjach sportowych i w tym wymiarze dzielimy wspólną pasję. Dla niektórych nadal zaskakujące może być połączenie kolarstwa górskiego z terenami nadmorskimi, dlatego tym bardziej cieszy nas możliwość propagowania walorów tego rejonu również w kontekście tej dyscypliny rowerowej. Już zeszłoroczny CST 7R MTB Maraton pokazał, że trasy wiodące wokół Gdyni potrafią zaskoczyć górską charakterystyką – zachwala Waldemar Chrapek, przedstawiciel marki CST.

Trasa wyścigów tradycyjnie prowadzi urokliwymi leśnymi drogami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zawodnicy mają też okazję rywalizować m.in. na terenie rezerwatu przyrody Kacze Łęgi. Strome zjazdy oraz podjazdy wymagające dużego wysiłku gwarantowane. Przewyższenie, czyli różnica wysokości pokonywana przez zawodników, na pętli 30 kilometrów wynosi 760 metrów! W zależności od wybranego dystansu, uczestnicy przejadą jedno, dwa lub trzy okrążenia. Mistrzostwa Polski elity oraz do lat 23 zostaną rozegrane na dystansie 90 kilometrów. O pętle mniej przejadą juniorzy. Amatorzy, którzy ukończyli już 16 lat, mogą wybrać jeden z trzech dostępnych dystansów. Na dzieci i młodzieżowców czekają zdecydowanie krótsze wyścigi (od 250 metrów do prawie 4 kilometrów), choć i w nich emocji nie powinno zabraknąć.

MTB Gdynia Maraton: Warto rezerwować wcześniej!

GCS day1_0250
fot. materiały prasowe

Ciekawym pomysłem dla mieszkańców okolic Trójmiasta jest też cykl treningowy dedykowany imprezie. Podobnie jak podczas ubiegłorocznej, XIII odsłony wydarzenia, profesjonalna grupa kolarska Trek poprowadzi zajęcia w terenie. Wszystko po to, aby przygotować się na niespodziewane. Innym pomysłem może być regularna jazda po trasie wyścigu – organizator udostępnił już ślad z trasą pętli, który można ściągnąć na urządzenia mobilne.

MTB Gdynia Maraton: Rowerowe miasteczko pod gdyńską areną

O najwyższy poziom organizacji zadbają nie tylko przedstawiciele Miasta, jako głównego organizatora, ale także sponsorzy i liczni partnerzy, którzy za cel postawili sobie stworzenie wydarzenia dla szerokiego grona odbiorców – od zawodowych kolarzy, przez amatorów, po rodziny, dla których na miejscu również nie zabraknie ciekawych atrakcji.

 – 7R CST MTB Gdynia Maraton na stałe zagościł w kalendarzu ważnych dla naszej firmy wydarzeń. Cieszymy się, że po raz kolejny jesteśmy współorganizatorami jednego z najważniejszych wyścigów rowerowych na Pomorzu – mówi Ryszard Gretkowski, Wiceprezes Zarządu 7R SA. I dodaje: - Zamiłowanie do sportu to coś co łączy nas z uczestnikami wydarzenia, dlatego mocno wspieramy takie inicjatywy. Wierzymy, że tegoroczna edycja będzie sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, jak i kolarskim, a sportowych emocji nie zabraknie.

Strefa startu oraz miasteczko zawodów zlokalizowane będą przy Gdynia Arenie. Nieodzowną składową każdej edycji gdyńskiej imprezy jest miasteczko zawodów, w którym uczestnicy i kibice mogą sprawdzić najnowsze trendy na rynku rowerowym. Nie zabraknie testów sprzętu, prezentacji kolekcji i przedstawicieli marek oferujących szeroką gamę asortymentową dla rowerzystów. Dzieła dopełnią liczne food trucki oraz sportowe atrakcje dla całych rodzin.

GCS day2_00359
fot. materiały prasowe

Wzorem poprzednich lat podczas imprezy prowadzona będzie zbiórka karmy dla gdyńskiego schroniska dla zwierząt „Ciapkowo”. W ramach tej akcji w ubiegłym roku udało się zebrać niemal tonę pożywienia dla czworonogów z ulicy Małokackiej.

Na MTB Gdynia Maraton będzie można odwiedzić specjalną strefę RadiaZET, na której także nie zabraknie atrakcji. Zapraszamy do jej odwiedzenia.

MTB Gdynia Maraton: Dzień pełen emocji!

Rowerowy dzień zainaugurują już o 9:30 starszacy. Rozpoczęcie wyścigu zawodowców punktualnie w samo południe. Następnie, przez 10 do 15 minut, odbywać się będą starty falowe. Ostatnie na trasę wyruszą maluchy, a więc zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 2013 roku. Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie www.gdyniasport.pl.

RadioZET.pl/materiały prasowe