MŚ w kajakarstwie górskim: Polacy z brązowym medalem

25.09.2019 12:24
Michał Pasiut

Dariusz Popiela, Michał Pasiut i Krzysztof Majerczak zdobyli w hiszpańskiej miejscowości La Seu d’Urgell brązowy medal mistrzostw świata w kajakarstwie górskim w drużynowej rywalizacji w K1. Polaków wyprzedzili tylko Hiszpanie i Czesi.

Przed rokiem w Rio de Janeiro biało-czerwoni wywalczyli srebro, startując w składzie: Popiela, Pasiut i Mateusz Polaczyk. Ten ostatni zawodnik nie zakwalifikował się do reprezentacji na tegoroczne MŚ, przegrywając w krajowych eliminacjach z Majerczakiem.

Błąd na bramce nr 15 i dwie sekundy kary zadecydowały o tym, że na podium nie stanęli Grzegorz Hedwig, Igor Sztuba i Kacper Sztuba w drużynie C1. Ostatecznie Polacy zajęli piąte miejsce. Złoty medal wywalczyli Słowacy.

W konkurencji drużynowej K1 kobiet Klaudia Zwolińska, Natalia Pacierpnik i uzupełniająca skład kanadyjkarka Aleksandra Stach uplasowały się na 11. pozycji. Zwyciężyły Brytyjki.

Ściganie w drużynach było dla zawodników przetarciem przed najważniejszymi startami na olimpijskim torze w La Seu d’Urgell. Główną stawką mistrzostw są bowiem kwalifikacje do igrzysk w Tokio. Do zdobycia jest po 18 przepustek w K1 oraz po 11 w C1, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – po jednej dla kraju w każdej z czterech konkurencji.