Zamknij

Skandal na MŚ. Zabroniono wieszania flagi Ukrainy, ale kibice obeszli zakaz

25.05.2022 12:15
MŚ w hokeju. Organizatorzy zakazali wieszania flag Ukrainy, kibice obeszli zakaz
fot. screen/ Twitter/ MŚ w hokeju

Organizatorzy MŚ w hokeju zabronili czeskim kibicom wywieszania flagi Ukrainy, w związku z tym, że podczas turnieju dozwolone jest tylko wieszanie barw krajów – uczestników. Fani musieli ją zdjąć po pięciu minutach od rozpoczęcia meczu. Udało im się jednak obejść zakaz. 

Portal Sport.cz przeprowadził rozmowę z kibicami, którzy byli oburzeniu całą sytuacją, a zwłaszcza tym, że organizatorzy nie podali im żadnego powodu wprowadzenia zakazu dot. wieszania barw narodowych innych krajów. - Nie dano nam żadnego wyjaśnienia – mówił Lumir Bednaria, pomysłodawca powieszenia flagi Ukrainy.

IIHF, organizator turnieju, skomentował całą sytuację po tym jak zaczęto mówić o niej w mediach. „Fani nie mają pozwolenia, by promować poglądy polityczne. Flagi Czech, na których były wypisane hasła, także usunięto – napisali przedstawiciele IIHF.

Kibice obeszli zakaz IIHF. Powiesili bezbarwną flagę Ukrainy 

Czescy kibice znaleźli sposób na obejście zakazu. Powiesili na trybunach flagę bez kolorów, którą w odpowiedni sposób podpisali. Jako że barwy narodowe Ukrainy to niebieski i żółty, fani na bezbarwnym materiale napisali „żółty kolor” i „niebieski kolor”, a pomiędzy nimi dodali wyraz „imagine”, czyli wyobraź sobie.

Mistrzostwa świata elity odbywają się w Finlandii. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) zdecydowała się wykluczyć Rosję i Białoruś, a ich miejsce zajęły Francja i Austria - dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny w światowym rankingu, poza tymi z elity.

Mistrzostwa świata w hokeju rozpoczęły się 13 maja. Turniej potrwa do końca tego miesiąca, a dokładnie do 29 maja.