Zamknij

MŚ w hokeju: Białoruś straciła prawa do organizacji, cios dla Łukaszenki

18.01.2021 22:29
Aleksander Łukaszenka
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Międzynarodowa federacja (IIHF) podjęła decyzję o odebraniu Białorusi prawa współgospodarza mistrzostw świata w hokeju na lodzie. To efekt obaw o bezpieczeństwo związane z niepokojami politycznymi oraz pandemią koronawirusa.

W ubiegłym tygodniu Rene Fasel udał się do Mińska. Szef IIHF starał się namówić Aleksandra Łukaszenkę na wyciągnięcie dłoni w stronę opozycji oraz osób protestujących na ulicach białoruskich miast. Po spotkaniu spadła na niego lawina krytyki, a on sam przyznał, że wizyta „wypadła głupio”. W ciągu kilku następnych dni wycofało się wielu sponsorów MŚ w hokeju, w tym główny - firma Skoda, powołując się na wzgląd na prawa człowieka.

- To zwycięstwo każdego Białorusina, który wie, że hokej to gra, a Białorusini nie mają zamiaru grać z przestępcami. To jest nasze wspólne zwycięstwo – powiedziała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

MŚ w hokeju: Białoruś straciła prawa do organizacji imprezy

To spory  cios dla Aleksandra Łukaszenki. Prezydent Białorusi jest wielkim fanem tej dyscypliny sportu. Hokejowe mistrzostwa świata, organizowane razem z Łotwą, miały być największym wydarzeniem sportowym na Białorusi od sierpnia ubiegłego roku, gdy Łukaszenka ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a opozycja uznała je za sfałszowane.

Hokeiści mieli walczyć o medale mistrzostw świata od 21 maja do 6 czerwca w Mińsku i w Rydze. IAAF poinformowała, że ponownie rozpatrzy kandydaturę stolicy Łotwy i rozważy możliwość organizacji turnieju "w jednym miejscu".

RadioZET.pl