Zamknij

MŚ w biathlonie: Triumf Norweżek w sztafecie, Polki otarły się o medal

20.02.2021 13:38
Monika Hojnisz-Staręga
fot. JOE KLAMAR/AFP/East News

Norweżki zwyciężyły w biathlonowej sztafecie 4x6 km w mistrzostwach świata w słoweńskiej Pokljuce. Polki zajęły szóste miejsce, ale w kilku momentach rywalizacji biało-czerwone plasowały się na trzeciej pozycji.

Norweska sztafeta w składzie: Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Ida Lien, Marte Olsbu Roeiseland, wyprzedziła Niemki o 8,8 s i Ukrainki o 9,2. Polskę reprezentowały: Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Anną Mąka. Biało-czerwone do triumfatorek straciły 52,1 s.

Faworyzowane Norweżki tylko momentami oddawały prowadzenie, a generalnie za ich plecami trwała walka o srebrny i brązowy medal. Bardzo długo w tym gronie była drużyna Polski, która świetnie zaprezentowała się w sobotnich zawodach.

Rywalizację zaczęła Zbylut, która trzymała się szerokiej czołówki, zaś po niej wystartowała najlepsza z Polek Hojnisz Staręga. Na drugiej zmianie na czele znalazły się Norweżki, z kolei coraz dalej były liderujące na początku Włoszki.

MŚ w biathlonie: Polki bliskie medalu, wygrana Norweżek w sztafecie

Hojnisz-Staręga też dobrze radziła sobie na strzelnicy, oraz w biegu, i polska sztafeta awansowała na czwarte miejsce. Obok niej były zawodniczki z Białorusi i Ukrainy, a sporo przed nimi Eckhoff.

Daleko za półmetkiem, na 15. kilometrze kolejna z Polek Żuk była już trzecia, za Lien i Białorusinką Hanną Solą. Po drugim strzelaniu, w pozycji stojąc, Żuk traciła 9,9 sek do Norweżki i niecałą sekundę do Soli. Nad czwartą Darią Błaszko miała przewagę 13 sekund. To oznaczało, że biało-czerwone mają szansę na bardzo wysoką lokatę, może nawet na medal. Ale bardzo trudne zadanie czekało Mąkę w konfrontacji z mocnymi przeciwniczkami.

Niesamowite emocje przyniosło strzelanie leżąc na ostatniej zmianie. Kłopoty miała Roeiseland, co wykorzystała Ukrainka Ołena Pidhruszna, która wyprowadziła swoją reprezentację na pierwszą pozycję. Mąka była trzecia, a nieco później została wyprzedzona przez Białorusinkę Jelenę Kruczinkinę.

Decydująca, zgodnie z przewidywaniami, była ostatnia wizyta na strzelnicy. Mąka musiała dobierać naboje i spadła na szóstą lokatę, która i tak jest sukcesem Polek. Zwyciężyły Norweżki, a za nimi linię mety minęły biathlonistki z Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Szwecji.

Wyniki:

1. Norwegia 1.10:39,0 (0 rund karnych + 11 doładowań), (Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Ida Lien, Marte Olsbu Roeiseland)

2. Niemcy strata 8,8 s (0+5), (Vanessa Hinz, Janina Hettich, Denise Herrmann, Franziska Preuss)

3. Ukraina 9,2 (0+7), (Anastazja Merkuszina, Julia Dżima, Daria Błaszko, Ołena Pidhruszna)

4. Białoruś 28,8 (0+8)

5. Szwecja 47,9 (0+9)

6. Polska 52,1 (0+6), (Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Anną Mąka)

RadioZET.pl