Zamknij

MŚ w biathlonie: Kiedy i o której godzinie startują Polacy? [TERMINARZ]

09.02.2021 15:12
MŚ w biathlonie Pokljuka 2021
fot. TT NEWS AGENCY/Associated Press/East News

MŚ w biathlonie 2021 w Pokljuce (9-21 lutego). Kiedy i o której godzinie odbędą się biegi w mistrzostwach świata w biathlonie z udziałem reprezentacji Polski? Sprawdź terminarz i dokładny program zawodów w Pokljuce.

  • MŚ w Pokljuce będą najważniejszą imprezą sezonu 2020/2021 w biathlonie
  • Faworytami do medali są Norweżki i Norwegowie, którzy zdominowali rywalizację w Pucharze Świata
  • Polacy wystąpią w Słowenii w 9-osobowym składzie, a najwięcej szans na dobre lokaty mają Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk

MŚ w Pokljuce 2021 będą najważniejszym punktem sezonu biathlonowego Pucharu Świata. Sezonu, który nie układa się zbyt dobrze dla reprezentacji Polski, ale to właśnie w tej słoweńskiej miejscowości jedyne pucharowe podium przed dwoma laty wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga. Najbardziej doświadczona z naszych reprezentantek zna też już smak krążka mistrzostw świata - w 2013 w Novym Meście sięgnęła po brązowy medal w biegu masowym na 12,5 km.

Najlepsza z Polek notowana jest obecnie na 38. miejscu klasyfikacji generalnej PŚ. Hojnisz-Staręga zdobyła do tej pory 115 punktów, ale tylko raz uplasowała się w czołowej dziesiątce zawodów - była 6. w biegu pościgowym w Oberhofie. Znacznie gorzej radzą sobie pozostałe biało-czerwone - Kamila Żuk jest 65., a Anna Mąka 72. Wśród panów tradycyjnie panuje posucha. Jedyne dwa punkty wywalczył Grzegorz Guzik, co daje mu 82. pozycję.

MŚ w biathlonie 2021 w Pokljuce: Kiedy starty? [TERIMNARZ]

Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn karty w tym sezonie rozdają Norwegowie. Liderką PŚ jest Marte Olsbu Roeiseland, która zdominowała poprzednie mistrzostw świata w Anterselvie, sięgając po cztery złote medale, a za jej plecami plasuje się Tiril Eckhoff. U panów to jest już nokaut, bo Johannes Boe i jego rodacy okupują cztery pierwsze lokaty.

Norweżkom mogą zagrozić przede wszystkim Szwedka Hanna Oeberg i Francuzka Julia Simon, która wyśmienicie spisywała się tuż przed startem najważniejszej imprezy. Coraz lepiej radzą sobie także Austriaczka Lisa Theresa Hauser i Niemka Franziska Preuss, a wielką niewiadomą jest forma broniącej Kryształowej Kuli Włoszki Dorothei Wierer. W jej przypadku kluczowe jest strzelanie - w poprzednich dwóch latach było bardzo szybkie i precyzyjne, a teraz bywa z tym różnie. Jeśli będzie trafiać, powinna być groźna dla wszystkich.

Warto również odnotować, że w międzyczasie po tytuły mistrzyń Europy sięgnęły Monika Hojnisz-Staręga oraz Kamila Żuk i choć jest to biathlonowa druga liga, trzeba mieć na uwadze, że ich dyspozycja jest coraz lepsza.

Najciekawiej powinno być jednak z żeńskiej sztafecie. W tym sezonie odbyły się cztery takie biegi i za każdym razem inna drużyna triumfowała. Rozpoczęły Szwedki, a następnie wygrywały Norweżki, Niemki i sensacyjnie Rosjanki. Trzy razy na podium mieściły się Francuzki, ale ani razu nie na najwyższym jego stopniu.

MŚ w Pokljuce rozpoczną się w środę 10 lutego od sztafety mieszanej. Pierwsze indywidualne starty zaplanowano na piątek (sprint mężczyzn) i sobotę (sprint kobiet). Czasy będą zaliczane do niedzielnych biegów na dochodzenie.

Program biathlonowych mistrzostw świata w Pokljuce 2021

środa, 10 lutego
sztafeta mieszana 4x7,5 km (godz. 15.00)

piątek, 12 lutego
sprint na 10 km mężczyzn (14.30)

sobota, 13 lutego
sprint na 7,5 km kobiet (14.30)

niedziela, 14 lutego
bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn (13.15)
bieg na dochodzenie na 10 km kobiet (15.30)

wtorek, 16 lutego
bieg indywidualny na 15 km kobiet (12.05)

środa, 17 lutego
bieg indywidualny na 20 km mężczyzn (14.30)

czwartek, 18 lutego supermikst (15.15)

sobota, 20 lutego
sztafeta 4x6 km kobiet (11.45)
sztafeta 4x7,5 km mężczyzn (15.00) niedziela,

21 lutego
bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet (12.30)
bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn (15.15)

RadioZET.pl/PAP