MŚ koszykarzy: Polska przegrała z Czechami, teraz zagra z USA

12.09.2019 16:40
Polska - Czechy na żywo i wynik online

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała z Czechami 84:94. To oznacza, że teraz walczyć będzie o 7. miejsce, a jej rywalem będzie USA.

Polscy koszykarze po raz trzeci w tym roku byli gorsi od zespołu czeskiego (dwie poprzednie porażki w sparingach w Pradze i w Hamburgu) i przegrali po emocjonującym i wyrównanym spotkaniu, w którym przewagę mieli tylko w pierwszej kwarcie. W pozostałych częściach dominowali koszykarze znad Wełtawy, po których nie było widać zmęczenia, choć mieli o jeden dzień mniej czasu na regenerację sił od biało-czerwonych. Jeszcze w środę wieczorem walczyli bowiem w ćwierćfinale z Australią.

Kluczem do zwycięstwa Czechów była wygrana walka pod tablicami (41:27) oraz skuteczność rzutów za trzy punkty. Polakom nie udało się zatrzymać ich lidera Tomasa Satoranskiego z Chicago Bulls.

Po niespełna pięciu minutach Polska prowadziła 15:6 po rzutach zza linii 6,75 m kapitana Adama Waczyńskiego, wejściach pod kosz A.J. Slaughtera i kolejnej punktach z dystansu w wykonaniu Aarona Cela. Czas wzięty przez szkoleniowca Czech Ronena Ginzburga natchnął jego podopiecznych do dokładniejszej gry - zdobyli dziesięć punktów z rzędu i w 6. minucie prowadzili 16:15.

Od tego momentu trwała wyrównana walka, a obydwie drużyny grały +zrywami+. Polacy prowadzili w połowie drugiej kwarty 32:26, ale końcówka tej części należała do rywali. Biało-czerwoni nie mogli zatrzymać +mózgu+ drużyny rywali - Tomasa Satoranskiego, byłego kolegi Marcina Gortata z Washington Wizards. Nie tylko kierował poczynaniami kolegów, jak przystało na wicelidera w klasyfikacji asyst (średnio 8,9 w meczu), ale w kluczowych momentach zdobywał punkty.

Za trzy trafiali też niezmordowany Jaromir Bohacik (5 z 8 rzutów za trzy) oraz Vojtech Hruban i w 18. minucie Czesi prowadzili 43:33.

Po przerwie Polacy rozpoczęli odrabiane strat, także rzutami zza linii 6,75 m i w 24. minucie po takiej akcji Mateusza Ponitki było tylko 52:51 dla rywali. Podopieczni trenera Mike'a Taylora nie potrafili jednak utrzymać wysokiego tempa gry i po mozolnym odrabianiu strat następował moment dekoncentracji, co od razy wykorzystywali rywale.

Po 30 minutach było 64:63 dla Czechów, którzy mieli też przewagę na początku ostatniej części. W ataku A.J. Slaughter rozgrywał jedno z najlepszych spotkań na mistrzostwach - trafiał albo znakomicie podawał do kolegów i to dzięki jego akcjom, po rzutach wolnych naturalizowanego Amerykanina, Polska odrobiła straty i uzyskała w 34. minucie prowadzenie 70:69.

Kolejne fragment spotkania to wymiana +ciosów+, punkt za punkt. Po rzucie Cela Polska wygrywała 77:73. Słabsza obrona spowodowała, że rywal odzyskał kontrolę. Hruban trafił za trzy punkty i na 2 minuty 40 sekund przed końcem Czesi prowadzili 84:79. W końcówce biało-czerwoni popełnili zbyt wiele błędów - m.in. Waczyński wyszedł na aut przy rzucie za dystansu, by myśleć o pokonaniu rywali.

Najskuteczniejszym graczem reprezentacji Polski był Waczyński (22 pkt), który nie miał jednak wystarczającego wsparcia (oprócz Slaughtera) od kolegów, a szczególnie rezerwowych. Slaughter uzyskał double-double - 12 pkt i 10 asyst, ale podwójne zdobycze w statystykach mieli także Czesi - Satoranski zakończył mecz z 22 pkt i 12 asystami, a Hruban - miał 24 pkt i 12 zbiórek. Czesi górowali też nad Polakami w rzutach za trzy punkty - trafili 13 razy (a Polacy 9), mieli też aż 27 asyst przy 18 takich podaniach biało-czerwonych.

Tym samym drużyna znad Wełtawy, która w mundialu występuje po raz pierwszy od rozpadu Czechosłowacji, poprawiła bilans spotkań z Polską o punkty. Wygrała już 8 z 11 meczów. Polakom nie udało się zrewanżować za ostatnią porażkę - w Eurobaskecie 2013 w Słowenii, gdy przegrali 68:69 po trzypunktowym rzucie z rogu Lubosa Bartona w ostatnich sekundach spotkania. Akcję rozrysował trener Pavel Budinsky, jego asystentem był wtedy… Mike Taylor, dziś selekcjoner biało-czerwonych.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ POLSKA - CZECHY:

10. min.

Koniec! Przegrywamy z Czechami 84:94! To oznacza, że zagramy teraz z Amerykanami o 7. miejsce, Czesi w walce o 5. miejsce zmierzą się z Serbią.

10. min.

A potem Hruban. Przegrywamy 82:90.

10. min.

Niestety trafia Satoransky.

10. min.

Waczyński wykorzystuje dwa rzuty osobiste.

9. min.

Trudna sytuacja biało-czerwonych, aż sześć punktów straty w tym momencie.

9. min.

Ponitka trafia z rzutu wolnego, ale wciąż tracimy aż cztery punkty.

8. min.

Myli się jeszcze w ataku Waczyński.

8. min.

Odskakują nam Czesi. Prowadzą 84:79.

7. min.

Teraz to Czesi prowadzą jednym punktem.

6. min.

Kapitalnie Cel! Za trzy punkty!

6. min.

Satoransky doprowadza do remisu.

5. min.

Waczyński teraz ma dwa osobiste i oba trafia. 74:72 dla Polski.

5. min.

A.J. Slaughter nie zwalnia tempa, kolejne dwa punkty.

5. min.

Bohacik odpowiada rzutem za trzy punkty.

4. min.

A.J. Slaughter trafia dwa osobiste i prowadzimy 70:69.

4. min.

A.J. Slaughter i mamy kolejne dwa punkty!

3. min.

Wreszcie Ponitka za trzy! 69:66 dla Czechów!

3. min.

A.J. Slaughter próbuje za trzy, ale nie trafia.

2. min.

Trafiają jeden rzut osobisty rywale.

1. min.

Nie myli się Hruban. 68:63 dla rywali.

1. min.

Szkoda, bo rywale trafiają za dwa, a my potem psujemy rzut.

1. min.

Czas na ostatnią kwartę!

10. min.

Koniec trzeciej kwarty! Przegrywamy 63:64.

9. min.

A.J. Slaughter za dwa i prowadzimy 63:62!

9. min.

Wykorzystujemy dwa osobiste i znów tracimy tylko punkt.

8. min.

Efektowny wsad Balvina. 62:59 dla Czechów.

8. min.

Kolejna akcja Polaków i kolejne punkty! Przegrywamy już tylko 59:60.

7. min.

A.J. Slaughter z piękną asystą do Kuliga i tracimy tylko trzy punkty!

7. min.

Szkoda mieliśmy kolejną akcję, ale nie trafił z dystansu Waczyński.

6. min.

Kapitalnie pod koszem Kulig. Trafia za dwa punkty.

6. min.

Szkoda. Traciliśmy już tylko jeden punkt do Czechów, a teraz jest już 60:53 dla rywali.

5. min.

Trafił Hrycaniuk, a potem mieliśmy szansę na kontratak, ale niecelnie Waczyński.

4. min.

Ponitka teraz za trzy, ale po chwili "dwójką" popisuje się jeden z Czechów.

4. min.

Na spokojnie Peterka z najbliższej odległości. 52:48 dla Czechów.

3. min.

Dwa rzuty osobiste Hrycaniuka... Oba trafia!

3. min.

Nie udało się powstrzymać Hrubana w indywidualnej akcji. Czesi prowadzą 50:46.

3. min.

Pięknie! Jeszcze raz trafiamy za trzy! Tylko dwa punkty straty.

3. min.

Świetnie Cel i zmniejszamy stratę. Przegrywamy w tym momencie już tylko 43:48.

2. min.

Cios za cios! Waczyński odpowiada za trzy!

1. min.

Dwie szybkie akcje z obu stron. Potem dłużej pograli Czesi i trafiają za trzy punkty.

1. min.

Rozpoczynamy trzecią kwartę!

15:40
15:39

Waczyński trafia na sam koniec pierwszej połowy. Na razie przegrywamy z Czechami 35:43

10 min.

Kulig nie trafia za trzy, Waczyński nieudanie dobija. Kto przełamie tę fatalną passę?

10 min.

Podwojone krycie Czechów i Kulig traci piłkę.

9 min.

Balvin fauluje Waczyńskiego.

9 min.

Hruban tym razem rzuca za dwa. Trudny moment biało-czerwonych.

8 min.

Balvin blokuje Cela i Bohacik znów trafia za trzy. Czesi odskakują nam na 7 punktów.

8 min.

Bohacik wykorzystał kontrę i rzucił za trzy. Czas dla Polski.

7 min.

Satoranskyjest w gazie. Rzuca kolejny raz za trzy punkty.

7 min.

Balvin fauluje Hrycaniuka, który wykorzystuje jeden rzut wolny.

7 min.

Satoransky ładnie zrobił sobie miejsce i rzucił za dwa.

6 min.

Slaughter nie trafia za dwa. Dodatkowo faul w ataku Hrycaniuka.

6 min.

Satoransky niecelnie dogrywa do swojego kolegi. Piłka dla Polaków.

6 min.

O czas poprosił Mike Taylor.

6 min.

Cel rzuca chwilę po syrenie i chociaż trafia, nie ma punktów dla biało-czerwonych.

5 min.

Ponitka fauluje. Po chwili Czesi trafiają z dystansu.

5 min.

Łukasz Koszarek rzuca za trzy! Podwyższamy prowadzenie do 6 punktów!

4 min.

Ponitka mija rywali, ale brakuje mu szczęścia w rzucie.

4 min.

Polacy dobrze grają w defensywie.

4 min.

Sokołowski nieczysto odbiera piłkę rywalom.

3 min.

Gruszecki wykorzystuje dwa rzuty wolne.

3 min.

Satoransky czyta grę Polaków, ale fauluje.

3 min.

Gruszecki odważnie wszedł pod kosz i trafił.

2 min.

Ponitka zgubił piłkę pod koszem.

2 min.

Czesi odpowiadają rzutem za trzy.

2 min.

Skuteczny rzut Kuliga za dwa.

1 min.

Nie trafiają Polacy, nie trafiają też Czesi.

15:16

Po pierwszej kwarcie Polacy remisują z Czechami 23:23.

10 min.

Indywidualna akcja Waczyńskiego, który pod koszem podaje do Kuliga a ten trafia. Mamy remis!

9 min.

Kulig nie wykończył akcji po podaniu Waczyńskiego.

9 min.

Czesi nie trafiają dwóch rzutów osobistych.

8 min.

Kapitalny blok Kuliga! Polacy rozpoczynają swoją akcję.

8 min.

Dobitka Kuliga i mamy kolejne punkty.

7 min.

Hrycaniuk rzuca za dwa.

6 min.

Fenomenalna gra Czechów w tym momencie. Wychodzą na prowadzenie.

6 min.

Czesi rozkręcają się z minuty na minutę. Satoransky tym razem trafia za dwa.

5 min.

Ponitka odważnie przebija się pod kosz, ale traci piłkę.

5 min.

Satoransky rzuca za trzy.

5 min.

Waczyński wykorzystuje rzut wolny.

5 min.

Waczyński w akcji dwa plus jeden! Czas dla ekipy z Czech.

4 min.

Hrycaniuk skutecznie zbiera. Waczyński jest faulowany. Zaczynamy z autu.

4 min.

Cel rzuca z dystansu i mamy kolejne trzy punkty! Kapitalny początek biało-czerwonych!

3 min.

Satoransky zmniejsza stratę do Polaków.

2 min.

Czesi zdobywają pierwsze dwa punkty.

1 min.

Świetna akcja Slaughtera z Hrycaniukiem i mamy kolejne punkty. Do tego nie trafił rzutu osobistego.

1 min.

Polacy przejęli piłkę i udanie za trzy rzucił Waczyński.

1 min.

Zaczynamy! Czesi wygrali pierwszą piłkę.

14:59

Przed chwilą w innym meczu Serbowie pokonali USA 94:89.

14:55

Pora na Mazurka Dąbrowskiego.

14:54

Czas na hymny obu państw. Najpierw hymn Czech.

14:44

Szansą trenera Mike’a Taylora i jego drużyny jest to, że Czesi przystąpią do meczu dzień po ćwierćfinałowym zaciętym pojedynku z Australią, który przegrali taką samą 12-punktową różnicą jak Polska z Hiszpanią.

14:43

- Polska i Czechy. Spotykają się koszykarscy przyjaciele, dwie pozytywne niespodzianki tego turnieju. Znam ich zawodników, znam polski zespół. To wielka sprawa brać udział w takim meczu - mówił przed spotkaniem trener biało-czerwonych, Mike Taylor.

14:42

W rankingu FIBA Polska jest notowana najniżej spośród ósemki reprezentacji, które jeszcze grają w turnieju - na 25. miejscu, Czechy są o jedną pozycję wyżej.

14:42

Reprezentacja Polski zagra z Czechami o miejsca 5-8 mistrzostw świata koszykarzy.