MŚ koszykarzy: Polska lepsza od WKS, kończymy grupę z kompletem punktów

04.09.2019 11:30
Polska - WKS NA ŻYWO

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63 w trzecim meczu fazy grupowej mistrzostw świata. To oznacza, że do kolejnej rundy biało-czerwoni awansowali z kompletem zwycięstw. Wcześniej wygrali z Wenezuelą i Chinami.

Biało-czerwoni rozpoczęli "żelazną" piątką, która wychodziła w spotkaniach z Wenezuelą i Chinami: A.J. Slaughter, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński, Aaron Cel i Adam Hrycaniuk. Fizycznie grający rywale z Afryki sprawiali od początku dużo problemów zarówno pod koszem, jak i na obwodzie. Prowadzili 6;4, 10:8, a nawet 15:11 po akcji najlepszego na parkiecie w tym spotkaniu w ekipie WKS Charlesa Abouo, występującego na co dzień na zapleczu francuskiej ekstraklasy, w zespole z Blois.

Polacy doprowadzili do remisu 15:15, 17:17 i 19:19, ale po 10 minutach to zespół WKS prowadziła 24:20 po rzucie równo z końcowa syreną zza linii 6,75 m Abouo. Iworyjczycy nie pomylili się w pierwszej kwarcie przy żadnym z czterech rzutów z dystansu.

W drugiej kwarcie trener Mike Taylor dokonywał wielu zmian wprowadzając zmienników, którzy toczyli twardą fizyczną walkę z silnymi rywalami, dając zregenerować siły zawodnikom pierwszej piątki. Po rzucie za trzy punkty Łukasza Koszarka Polska wygrywała 31:28 w połowie tej części, zaś najwyższą przewagę (36:28) uzyskała po takie samej akcji A. J. Slaughtera. Po 20 minutach biało-czerwoni mieli cztery punkty więcej od podopiecznych włoskiego trenera Paolo Povii. Oprócz Abouo Polacy mieli kłopoty z powstrzymaniem 30-letniego Deona Thompsona, który występuje w Europie od 2010 roku, a w nowy sezonie będzie kolegą Waczyńskiego w zespole Unicaja Malaga.

Kapitan reprezentacji Polski Waczyński pokazał w drugiej połowie swemu nowemu koledze, że rzuty za trzy punkty oraz asysty sa jego mocną stroną. Był najskuteczniejszym graczem drużyny (16 pkt) i trafił wszystkie trzy rzuty zza linii 6,75 m, trzy z czterech za dwa i miał także sześć asyst.

W drugiej połowie Polacy kontrolowali przebieg gry i systematycznie, choć nie bez trudu, powiększali przewagę. W 24. minucie, po rzucie za trzy punkty najlepszego w meczu z Chinami Ponitki, Polska prowadziła 45:38, ale rywale błyskawicznie zniwelowali straty za sprawą akcji Abouo oraz Souleymana Diabate, występującego we francuskiej ekstraklasie w Nancy. Było tylko 45:43 dla Polski.

W końcówce tej kwarty bardziej dokładane akcje zespołowe w ataku - podania pod kosza do 18-letniego Aleksandra Balcerowskiego i Damiana Kuliga - pozwoliły uzyskać wyższe prowadzenie 55:47. Nie zawodziła też obrona strefowa, która wybijała koszykarzy z Afryki z rytmu.

Taki styl gry prezentowali też podopieczni trenera Mike'a Taylora w ostatniej części spotkania. Asysty Koszarka i długo, mądrze rozgrywane akcje w ataku przez Slaughtera, sprawiły, że polska drużyna objęła 10 punktowe prowadzenie (59:49). Pracujący jak zwykle w obronie Ponitka wymusił faul ofensywny, a chwilę później zdobył dwa punkty i biało-czerwoni po raz pierwszy w spotkaniu mieli kilkanaście punktów przewagi (63:51, 67:55).

W końcówce skoncentrowani i pewni swych umiejętności Polacy trafiali za trzy punkty albo zdobywali punkty z kontrataków, co pozwoliło powiększać przewagę nad rywalami, którzy zupełnie stracili chęci do gry i wiarę w odniesienie sukcesu. Biało-czerwoni wygrywali 78:59 i 80:61, a szkoleniowiec miał szansę sprawdzić wszystkich zawodników w zespole, w tym debiutującego w mundialu Kamila Łączyńskiego, który popisał się asystę do innego zmiennika Dominika Olejniczka.

Polacy wygrali walkę pod tablicami 35:26, mieli też 65 procent skuteczności rzutów za dwa punkty (rywale 53 procent) i aż 25 asyst (rywale 17).

Polacy zakończyli udział w pierwszej fazie z kompletem zwycięstw, wcześniej pokonując Wenezuelę 80:69 i Chiny po dogrywce 79:76. Teraz w oddalonym o ponad 2000 km od Pekinu Foshan, leżącym w pobliżu Kantonu na południu Chin, czeka ich rywalizacja w drugiej fazie z dwoma najlepszymi zespołami grupy B - Argentyną i Rosją.

O tym, która z tych drużyn przystąpi do drugiej fazy z kompletem zwycięstw, zadecyduje popołudniowe, bezpośrednie spotkanie między nimi. W drugiej fazie zaliczone zostaną wszystkie wyniki z pierwszej rundy. Stawką rywalizacji, która rozpocznie się w piątek, będzie ćwierćfinał MŚ. Awansują do niego dwie najlepsze drużyny z czterech nowoutworzonych grup.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ POLSKA - WKS:

80:63

Koniec meczu! Wygrywamy trzeci mecz fazy grupowej!

80:63

Jeszcze rzucają rywale.

80:61

Jeszcze o czas prosi trener Wybrzeża Kości Słoniowej.

78:59

Spokojni są już Polacy. Grają kompletnie na luzie, ale bardzo skutecznie.

72:57

Waczyński teraz za trzy! Do końca niespełna trzy minuty.

69:57

Bardzo ładny rzut Waczyńskiego, ale po chwili odpowiada Abouo.

67:55

Utrzymujemy przewagę.

65:53

Trener WKS prosi o czas. Do końca meczu niecałe 5 minut i 40 sekund.

63:51

Jeszcze raz Ponitka!

61:51

Ponitka trafia za dwa punkty, potem rywale popełniają błąd w ataku. Jesteśmy coraz bliżej zwycięstwa.

59:51

Teraz rzuty wolne dla rywali. Także rzucone ze skutecznością stuprocentową.

59:49

Rośnie przewaga Polaków. Tym razem skutecznie kończy akcję Ponitka.

57:49

Oba rzucił skutecznie!

55:49

Kulig faulowany. Ma rzuty wolne.

55:49

Ostatnią kwartę rywale zaczynają od niecelnego rzutu.

55:49

Koniec trzeciej kwarty! Prowadzimy różnicą sześciu punktów!

55:49

Ale tym samym odpowiadają rywale.

55:47

Kulig jeszcze raz, tym razem ze skrzydła i mamy kolejne punkty.

53:47

Odpowiadają rzutem za dwa punkty zawodnicy WKS.

53:45

Kolejne rzuty wolne dla Polski. Oba skutecznie wykonane przez Kuliga!

51:45

Balcerowski miał doskonała szansę na podwyższenie naszego prowadzenia, ale wywalczył przynajmniej rzuty wolne. Jeden trafił.

48:45

Rzucali rywale za trzy, ale nie trafili. mieliśmy szczęście, bo to była piłka na remis.

48:43

Ponitka teraz skutecznie za trzy punkty.

45:43

Rzut wolny wykonany skutecznie. Stopniała nasza przewaga.

45:42

Iworyjczycy nie składają broni. Rzucają po akcji, potem po kontrataku i mają jeszcze rzut wolny.

45:38

A teraz Ponitka!

43:38

Wreszcie trafia AJ Slaughter!

41:38

Tracimy piłkę w ataku i Abouo rzuca po kontrataku.

41:36

Jeden trafiony, drugi niecelny.

41:35

Faulujemy w obronie i rywale mają rzuty wolne.

41:35

Szybkie teraz akcje z obu stron. Polacy ruszają z kolejną, ale mamy faul w ataku.

39:32

Zaczynamy bardzo dobrze - od skutecznego rzutu za trzy punkty.

36:32

Czas na trzecią kwartę!

36:32

Za kilka minut wracamy na drugą część meczu Polska - WKS...

36:32

Takie akcje lubimy:

36:32

Druga kwarta dobiegła końca! Polska prowadzi 36:32!

36:32

W idealnej pozycji Olejniczak, ale nie trafia. Piłkę mają rywale.

36:32

Ale dwie skutecznie akcje Iworyjczyków i już cztery punkty na ich koncie.

36:28

AJ Slaughter pięknie rzuca za trzy. Rośnie przewaga Polaków.

33:28

Jeszcze raz Hrycaniuk przed szansą i tym razem już skutecznie!

31:28

Ależ pechowo Hrycaniuk teraz. Milimetrów zabrakło, by trafił po raz kolejny.

31:28

Ale my teraz odpowiadamy rzutem za trzy. Świetnie!

28:28

Dwójkowa akcja Pamba-Bamba, trafia ten drugi.

28:26

Znów nie trafiają rywale, my ruszamy z kontratakiem - Sokołowski spokojnie rzuca kolejne punkty.

26:26

O przerwę poprosił trener WKS. Korzystając z niej polecamy obejrzeć jedną z ładniejszych akcji Polaków w tym meczu:

26:26

Łatwa strata biało-czerwonych i ponownie Balcerowski! Mamy remis.

24:26

Teraz mamy kontratak i trafia Balcerowski!

22:26

Fauluje Bamba i mamy rzuty wolne. Udaje się trafić i choć trochę zmniejszyć straty.

20:26

Charles Abouo trafia jeszcze raz. Tym razem za dwa punkty.

20:24

A teraz Charles Abouo rzuca za trzy. Przegrywamy czterema punktami.

20:21

Wybrzeże Kości Słoniowej z jednopunktowym prowadzeniem i teraz mają piłkę.

19:19

Faulowany Waczyński. Będzie rzut wolny dla Polski.

19:19

Szybko teraz grają jedni i drudzy. Już mamy remis 19:19.

17:15

Jeszcze jeden kontratak i trafia wprowadzony na parkiet Łączyński.

15:15

Akcja za akcję, potem biało-czerwoni z szansą na kontratak i trafia Ponitka! Mamy remis!

11:13

Teraz rzutu za trzy z obu stron. Dobrze, nie możemy dać odskoczyć rywalom.

8:10

Odpowiada Adam Waczyński.

6:10

Souleyman Diabate na skrzydle, rzuca za trzy.. Trafia. Po chwilę kolejny kontratak WKS i tym razem za trzy rzuca Thompson.

6:4

Świetna akcja biało-czerwonych. Hrycaniuk pięknym podaniem znalazł Ponitkę, który wsadem kończy akcję!

3:4

W odpowiedzi rzuca Deon Thompson - nie trafia, w kolejnej akcji znów próbuje i tym razem już skutecznie.

3:2

Adam Waczyński decyduje się na rzut za trzy punkty i... trafia!

0:2

Ponitka teraz spróbował rzutu z czystej pozycji, ale nie trafił.

0:2

Pierwsza akcja dla WKS i mamy pierwsze punkty. Jeszcze Hrycaniuk faulował rzucającego i rywale mieli rzut osobisty. Na szczęście dla nas nie skorzystali z okazji.

0:0

Grają!

10:00

W takim składzie zaczniemy: AJ Slaughter, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński, Adam Hrycaniuk, Aaron Cel.

09:58

Przywitanie, przedstawienie sędziów i kilka rzutów na rozgrzewkę. Za chwilę zaczynamy...

09:54

Zawodnicy obu zespołów już na parkiecie. Przed nami hymny.

09:52

Polacy są pewni awansu do drugiej rundy, ale wynik meczu z WKS ma znaczenie, bowiem rezultaty wszystkich meczów "przechodzą" do drugiej rundy.

09:48

TAK PREZENTUJE SIĘ AKTUALNA TABELA:

koszyk
09:44

Będzie to trzecie spotkanie biało-czerwonych w fazie grupowej MŚ koszykarzy. Do tej pory wygrali wszystkie mecze i zapewnili sobie awans do kolejnej fazy.