Zamknij

"Historyczna decyzja". Światowe władze reagują na aferę z udziałem Walijewej

07.06.2022 11:29

Przypadek 15-letniej Kamiły Walijewej z zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie już się nie powtórzy. Władze łyżwiarstwa figurowego na kongresie w Phuklet w Tajlandii podjęły decyzję o stopniowym podnoszeniu limitu wiekowego zawodników z 15 do 17 lat.

Kamiła Walijewa
fot. AP/Associated Press/East News

Kamiła Walijewa była faworytką w konkurencji solistek podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Kilkadziesiąt godzin przed programem krótkim 15-latka dowiedziała się, że może zostać niedopuszczona do rywalizacji z powodu wpadki dopingowej. Organizatorzy ostatecznie warunkowo zgodzili się na jej występ. Reprezentantka Rosji prowadziła na półmetku, ale potem całkowicie się rozsypała w finałowym starciu w programie dowolnym. Ostatecznie ukończyła zawody poza podium, na 4. miejscu.

Widok zapłakanej i roztrzęsionej nastolatki obiegł wszystkie światowe media. Niemal natychmiast rozgorzała też dyskusja na temat konieczności podniesienia limitu wiekowego dla łyżwiarzy figurowych. - Wśród tak młodych zawodniczek istnieje największa możliwość nadużyć. Wtedy władzę sprawują osoby dorosłe - mówiła w rozmowie z Radiem ZET psycholog sportu Natalia Pawelska. - Widać było, że ta dziewczynka ucierpiała, a myślę, że w całej tej sytuacji mogła być najmniej winna - dodała.

ISU podnosi limit wiekowy

Dyskusja nie została zamieciona pod dywan i wreszcie przerodziła się w konkretne decyzje. Podczas Kongresu ISU (Międzynarodowa Unia Łyżwiarska) w Phuklet w Tajlandii ustalono, że limit wiekowy będzie stopniowo podnoszony i zatrzyma się na wieku 17 lat. Co to oznacza w praktyce? W najbliższym sezonie żadne zmiany nie nastąpią, w kolejnym wśród seniorów będą mogli rywalizować 16-latkowie, a podniesienie limitu do granicy 17 lat nastąpi w edycji 2024/25 i będzie obowiązywać w kolejnych, w tym na igrzyskach w 2026 roku.

"To historyczna decyzja" - podkreślił szef ISU Holender Jan Dijkema.

Jak tłumaczyły propozycję władze Unii, które przedstawiły ją jeszcze w trakcie igrzysk w Pekinie, podniesienie wieku minimalnego ma pomóc młodym zawodnikom poradzić sobie z fizycznymi i psychologicznymi obciążeniami wynikającymi ze specyfiki dyscypliny.

"Można sobie wyobrazić, że umożliwienie nastoletnim sportowcom współzawodnictwa może narazić ich na obciążenia i ryzyka związane z rozwojem psychologicznym i społecznym" – napisała we wniosku komisja medyczna ISU, która wskazała, że młodzi zawodnicy są narażeni na wiele stresogennych doznań, m.in. wynikających z nieustannej próby poprawy swoich umiejętności czy oceniania osiągnięć.

Do tej pory minimalny wiek, żeby zostać dopuszczonym do rywalizacji seniorskiej, wynosił 15 lat.

RadioZET.pl/PAP