Ponad 300 gimnastyczek molestowanych przez lekarza. 500 mln odszkodowania!

Andreas Nicolaides
17.05.2018 11:14
Larry Nassar
fot. AP/EAST NEWS

Larry Nassar, były lekarz amerykańskiej kadry gimnastyczek, przez blisko 20 lat molestował zawodniczki. W styczniu został skazany na karę 175 lat więzienia i odsiaduje wyrok. 332 poszkodowane walczyły też jednak o zadośćuczynienie. Otrzymają 500 milionów dolarów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

332 ofiary molestowania seksualnego pozwały pracodawcę Larry'ego Nassara - Uniwersytet Stanowy w Michigan. Na mocy ugody strony ustaliły, że poszkodowanym wypłacone zostanie łącznie 425 milionów dolarów, a 75 milionów trafi do fundacji, która wypłaci pieniądze, gdyby pojawiły się kolejne ofiary Nassara.

Amerykańskie gimnastyczki ofiarami molestowania

Larry Nassar pracował na uniwersytecie w latach 1997-2016, był też lekarzem w kadrze narodowej USA gimnastyczek. Początkowo odpierał zarzuty o molestowanie. Przyznał się, gdy policja znalazła w jego komputerze materiały z dziecięcą pornografią.

Nassar cieszył się opinią dobrego specjalisty. - Mówili nam, że to najlepszy lekarz i mamy szczęście z nim pracować - mówiła w rozmowie z CBS News Aly Raisman, trzykrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich.

Wśród jego ofiar było mnóstwo medalistek olimpijskich i medalistek MŚ - m.in. McKayla Maroney, która zeznała, że, gdy miała 15 lat, Nassar podał jej środki nasenne w trakcie lotu do Tokio, a potem obudziła się z nim sam na sam w jego pokoju.

RadioZET.pl/The Guardian/AN