Zamknij

Rosyjscy sportowcy wykorzystują polityków. Mają pomóc w powrocie do rozgrywek

Maciej Walasek
26.04.2022 16:43
Władimir Putin i Siergiej Ławrow
fot. AP/East News

Siergiej Ławrow ma pomóc rosyjskim sportowcom w powrocie do międzynarodowych rozgrywek. Zawodnicy z różnych dyscyplin mają mieć już plan i pierwszego sojusznika, który będzie ich wspierał.

Po wybuchu wojny w Ukrainie Zachód nałożył na Rosję sankcje. O ile Rosjanie spodziewali się kar gospodarczych, nie byli przygotowani na wykluczenie swoich sportowców ze zmagań na arenie międzynarodowej. Chociaż wielu tamtejszych zawodników czuje się skrzywdzonych i mówi o niesprawiedliwości, wydaje się, że ich nieobecność może się przedłużyć.

- Federacja Rosyjska była gotowa na sankcje, ale Moskwa nie spodziewała się, że zostaną one nałożone na sportowców, dziennikarzy, przedstawicieli sfery kultury - mówił Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.

Rosja chce przywrócić sportowców do rywalizacji na arenie międzynarodowej

Jednak Rosjanie nie zamierzają czekać i patrzeć z boku, jak inni walczą o medale w różnych dyscyplinach. Wiceprzewodniczący ds. współpracy międzynarodowej i wspierania rodaków za granicą, Andriej Klimow z partii Jedna Rosja zapowiedział wysłanie pisma do MKOl-u i innych federacji, dzięki któremu będzie starał się o przywrócenie sportowców do rywalizacji międzynarodowej. Warto zaznaczyć, że partia jest wspierana przez Władimira Putina.

- To bardzo poważny temat, jeśli chodzi o sport. Potrzebujemy tu określenia metod reagowania - zaznaczył Klimow.

Z niepotwierdzonych informacji możemy dowiedzieć się, że nad dokumentem pracował sam Siergiej Ławrow, który ma pomóc sportowcom. Jednocześnie w inicjatywę mają być zaangażowani najwięksi rosyjscy zawodnicy, którzy mają propagować "walkę z dyskryminacją".

ZOBACZ TAKŻE: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

Chiny pomogą Rosji?

Pierwszym sojusznikiem Rosji mają być Chiny. Zhang Hanhui, chiński ambasador w Rosji miał potwierdzić, że jego kraj pomoże w "wywieraniu presji na arenie międzynarodowej.

"Sojusz w sporcie jest ważnym aspektem w relacjach naszych i Rosji. Wesprzemy Rosję na arenie międzynarodowej, a także będziemy sprzeciwiać się dyskryminacji ich sportowców. Chcemy wspólnie chronić prawdziwego ducha sportu i nawzajem się wspierać. Jesteśmy gotowi do aktywnego udziału w zawodach sportowych, wspólnie z Rosjanami" - cytuje jego słowa rosyjskie ministerstwo sportu.

RadioZET.pl