Polak wicemistrzem świata! Wielki sukces 17-letniego Ksawerego Masiuka

25.06.2022 18:24
Ksawery Masiuk

Ksawery Masiuk zdobył srebrny medal mistrzostw świata w pływaniu na 50 metrów stylem grzbietowym i tym samym wywalczył dla reprezentacji Polski pierwsze podium w kończących się w sobotę zawodach w Budapeszcie. Po złoto sięgnął Amerykanin Hunter Armstrong, zaś brąz wywalczył Włoch Thomas Ceccon.

Ksawery Masiuk zdobył srebrny medal mistrzostw świata w pływaniu na 50 m stylem grzbietowym. To było pierwsze podium reprezentacji Polski w kończącej się w sobotę imprezie w Budapeszcie. Później w finale na 50 m stylem dowolnym również srebrny medal zdobyła Katarzyna Wasick.

Masiuk uzyskał w finale wynik 24,49, a więc o jedną setną sekundy gorszy od rekordu kraju, który 17-letni Polak ustanowił w piątkowym półfinale. Wyprzedzili go Amerykanie Justin Ress i Hunter Armstrong, jednak po sędziowskiej analizie pierwszy z nich został zdyskwalifikowany i Armstrong zdobył złoto czasem 24,14.

Ksawery Masiuk wicemistrzem świata

Brąz wywalczył Włoch Thomas Ceccon - 24,51. W półfinale zawodów odpadł Tomasz Polewka.

Wasick zakwalifikowała się do finału na 50 m kraulem z najlepszym czasem z całej stawki i nowym rekordem kraju - 24,11. W finale uzyskała wynik 24,18, a zwyciężyła Szwedka Sarah Sjoestroem - 23,98, która ma w dorobku już 10 złotych medali MŚ. Brąz wywalczyły Australijka Meg Harris oraz Amerykanka Erika Brown - obie uzyskały 24,38.